Féknyereg festés - felnitisztítás

A MondeoWiki wikiből

Tavasszal többen gondolják úgy, hogy a gépkocsijuk karbantartásához hozzátartozik a felnik alapos pucolása is. Ha már a kerekeket levettük és van egy kis vállalkozó kedvünk, akkor lefesthetjük a féknyerget és a féktárcsát. Én a grafitszürke autómhoz arany színű féknyerget és a féktárcsa közepét ezüstre álmodtam meg.

De ne rohanjunk előre, inkább nézzük meg, hogy honnan indultam el.
A munkához szükség lesz villáskulcsra, emelőre, ecsetre, festékre, hígítóra, és igény szerint kesztyűre. Az autó felemelése előtt bakoljuk ki a földön nyugvó kereket/kerekeket. Az ecsetek közül próbáltam a 30 és 40 mm-est. A gyakorlat azt mutatta, hogy a 30 mm-es jobban használható.
Mivel rozsdás felületről van szó, festékek közül a HAMMERITE a legjobb választás. A szükséges mértékig bírja a hőterhelést, könnyen felhordható. Én a fényes ezüst és a fényes arany színűt választottam. Ha valaki erősebb színt szeretne, akkor a kalapácslakk változatot javaslom. A HAMMERITE festékhez szükséges hígító drága, de az ecsetek tisztításához felhasználható a nitrohígító is. A festéket hígítani nem kellett.
A keréklevétel után ez a kép fogadott. 2 éve rárakódott fékpor, kosz, stb együttes látványa. Ettől szeretnénk majd megszabadulni.
A féknyereg és a féktárcsa is hasonló képet mutatott. És ez nem valami szép látvány.
Drótkefézzük le a festeni kívánt felületet. Én nem szedtem szét a féknyerget, a szükséges mértékig hozzá lehet férni. Ha marad egy kis rozsda, akkor sem probléma. A HAMMERITE pont erre jó.
A drótkefézés után portalanítás, majd festés. A teljes takarás érdekében az első réteg után kis időkihagyással célszerű felhordani a második réteget is. A festék gyorsan szárad, a 2 réteget kb. 30 perc alatt hordtam fel.
A festék száradása alatt megtakarítottam a felnit. Használjunk felni tisztító sprayt vagy habot. Ha erős a szennyeződés akkor a dörzsi szivacs mindenképpen ajánlott. A felni tisztítókat a használati útmutató szerint ráfújjuk a felületre, majd rövid várakozás után vízzel lemossuk. Igény szerint a művelet többször is elvégezhető.
A küllők belsejét kis ecsettel tisztítottam. Sajnos itt kell számítanunk a legmakacsabb szennyeződésre.
Az eredeti állapothoz képest az eredmény magáért beszél. A több éves lerakódást csak többszöri tisztítással lehet eltüntetni.
Ezek után megtakarítottam a külső felületet is. Ebben az esetben kevesebb a munkánk, de a kerék vízszintes állapotában könnyebb a tisztítás.
Miután a felnit kívül-belül megtakarítottam, a gumiköpeny is ápolást kapott. Ha megszáradt a kerék, visszaszerelhető a kocsira.
A végeredmény egy tiszta felni és a lefestett féktárcsa/féknyereg. Jó érzés volt látni a produktumot.
Miután az összes kerékkel végeztünk, ne felejtsünk el meggyőződni arról, hogy valóban meghúztuk az összes csavart.
Féknyereg elötte-utána
Felni elötte-utána

Emlékszünk, hogy milyen volt és milyen lett?

Összességében kb. 3-4 óra alatt végeztem. Az egyik kerék után következett a másik, de ha valaki az autót felbakolja, akkor talán még gyorsabban végezhet.

Remélem, hogy tudtam egy kis kedvet csinálni és hasznos tanácsokat adni.

A szereléshez jó munkát kíván: zsoel.


2010. 03.30.