„Vásárlási tanácsok TDCi Mk3” változatai közötti eltérés

A MondeoWiki wikiből
(Új oldal, tartalma: „A facelift előtti (2000–2003) TDCi motor Achilles-ina a befecskendező rendszer. Főleg a porlasztócsúcsok és a magasnyomású szivattyú hajlamos meghibásodásra, …”)
 
 
25. sor: 25. sor:
 
Figyelj a terhelt/terheletlen kanyarodáskor hallható futómű hangokra, a kormány forgatása (menetközben / álló helyzetben) közben érezhető apró kattanások, egyéb érzésekre.
 
Figyelj a terhelt/terheletlen kanyarodáskor hallható futómű hangokra, a kormány forgatása (menetközben / álló helyzetben) közben érezhető apró kattanások, egyéb érzésekre.
 
Extrákat próbáld ki, a fűthető első szélvédő, ülésfűtés, elektromos ülésállítás előszeretettel romlik el.
 
Extrákat próbáld ki, a fűthető első szélvédő, ülésfűtés, elektromos ülésállítás előszeretettel romlik el.
 +
[[Kategória:Mk3]]

A lap jelenlegi, 2010. január 4., 19:19-kori változata

A facelift előtti (2000–2003) TDCi motor Achilles-ina a befecskendező rendszer. Főleg a porlasztócsúcsok és a magasnyomású szivattyú hajlamos meghibásodásra, ezek nem pénztárcakímélő hibák. Ha sikerül meggyőződnöd arról, hogy leendő autódnak ezen a téren nincsenek problémái, súlyos százezres kiadásoktól kíméled meg magad, és ami fontosabb, nem gyarapítod az elégedetlen autótulajdonosok táborát. Az első facelift után készült járgányok sokkal stabilabban falják a kilométereket, ne sajnálj pár forintot, ha van lehetőséged egy faceliftes autót venni. A faceliftes Mondeót onnan ismered meg, hogy a ködlámpája trapéz alakú a facelift előtti kör alakúhoz képest.

Az ismeretlen kereskedőket illik az elején rosszindulatúnak kezelni. Ha azt mondja, új porlasztók vagy magasnyomású szivattyú van az autóban, ami emeli az értékét, kis szerencsével ellenőrizheted. Fontos, hogy szerezz infót a porlasztók/nagynyomású szivattyú csere okairól, mikéntjéről, alkatrészforrásról. A legjobb az, ha számla van mindenről, különben nem ér az egész egy lyukas garast sem, mivel:

  • CR szivattyú csere nem gyakori, habár a szervizek első reakciója mindig ez. Ha mégis cseréltek, akkor ott komoly gond volt, de akkor kellett volna nagynyomású csöveket is cserélni meg tankot is tisztítani.
  • porlasztóknál gyakori megoldás a "maszek" felújítás, ami kvázi nem ér semmit, csak max 10eKm-ig probléma mentes. Létezik ún. gyári felújított, az jóval jobb, mert kalibrálva is van.

Mivel a CR szivattyú + csövek + porlasztók cseréje + tanktisztítás 500-600eFt körül van alsó hangon, sokan olcsósítják azzal, hogy bontott/felújított alkatrészek kerülnek be, vagy a nem okvetlenül szükséges műveleteket elhagyják (pl. nagynyomású csövek cseréjét).

Tehát ha elviszed ford márkaszervizbe, mindenképp ellenőriztetni kell, hogy milyen porlasztók vannak benne, ill. ezek kalibrációs kódjai beállításra kerültek-e az ECU-be. A delphi által felújított porlasztók más fajta kódot kapnak, mint a gyáriak, így a kódjuk alapján eldönthető, melyik van az autóban. A motorfedélen van elvileg a gyári porlasztók kódjait tartalmazó matrica, ha a rajta lévő kódok egyeznek a porlasztókéval, akkor nem voltak cserélve. Ha a porlasztó kódok nem egyeznek a motordeklin lévővel, de nem is delphi felújított kódok, valószínű kalibráció nélküli mechanikai felújításon átesett darabok, ami a lehető legolcsóbb ám legrosszabb választás. Ekkor majdnem mindegy, benne vannak-e az ECU-ban a kódok, mert a felújítás miatt változik a porlasztó karakterisztikája. Ha az ECU-ban nem szerepelnek a kalibrációs kódok, sokat elmond a javítás minőségéről. Az enyémben 100eKm-nél cseréltetett az előző tulaj porlasztókat, én 108eKm-rel vettem. Az ECU-ban nem voltak kódok, a porlasztók csak mechanikailag felújítottak. 15eKm után már ingadozik a félmeleg alapjárat, 30ekm óra meleg rail-nél nem indul az egyik henger 5-10mp-ig. Mióta Vik felprogramozta az ECU-t a porlasztó kódokkal, még rángat is kissé.

A jó karban lévő TDCi-k hidegen sem füstölnek, max. hidegben pára jön eleinte a kipufogóból. Melegen sem füstölhet, viszont nagy terhelésnél, erős gyorsításnál kell kissé kormolnia a levegőfölösleg elfogyása miatt. Érdemes megfigyelni a hideg – félmeleg – meleg alapjáratot, ill. a terheletlen helyzetben az alapjáratra visszaállás módját. Az alapjárati üzemanyag nyomás instabilitására utal (porlasztók okozzák), ha "alulról" áll be az alapjáratra azaz előbb lemegy 700 körülre (vagy 900 alá hidegben) és onnét áll be 750 vagy 900-as fordulatra. Jó esetben szép finoman csökken vissza a fordulatszám.

5-6-ban alalcsony fordulatnál csörgő hang nagy valószínűséggel porlasztó problémát takar, de ezt induláskor is kellene hallani. 750-nél lehet berregő hang a szíjfeszítő, szíjtárcsa pusztulása miatt. Javítása 80-100eFt. A kuplung + lendkerék csere 250eFt körül van számlával, a fékek cseréje kb 100eFt. Érdemes féktárcsa vastagságot illetve gumiprofil mélységet (kint-bent) nézetni.

Figyelj a terhelt/terheletlen kanyarodáskor hallható futómű hangokra, a kormány forgatása (menetközben / álló helyzetben) közben érezhető apró kattanások, egyéb érzésekre. Extrákat próbáld ki, a fűthető első szélvédő, ülésfűtés, elektromos ülésállítás előszeretettel romlik el.