„Hátsó Stabilizátor javítások” változatai közötti eltérés
(Új oldal, tartalma: „ '''Szerkesztés alatt''' A hátsó futómű felől érkező kopogó hangokért legtöbbször a hátsó kereszt stabilizátor szilentjeinek kopása felelős. Száraz idő…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap 2010. május 19., 10:55-kori változata
Szerkesztés alatt
A hátsó futómű felől érkező kopogó hangokért legtöbbször a hátsó kereszt stabilizátor szilentjeinek kopása felelős. Száraz időben nyikorgással jelzi, hogy kezd elkopni.
Tartalomjegyzék
Vizsgálat állapotfelmérés
Az alkatrészek beszerzése előtt célszerű a beépített elemek állapotát és méretét felmérni. A csavarkötéseket megbontás előtt csavarlazítóval célszerű átfújni. Megelőzve ezzel az esetleges csavar beszakadással járó problémákat. A szilentek két féle lyukmérettel készülnek 1.8 TD és 2.5L V6 motorral szerelt autóknál a 18mm-es egyéb motoroknál 16mm-es átmérőt használtak. Az utóbbi megállapítás nem tekinthető 100%-ig megbízhatónak, ezért mindig célszerű a rúd átmérőjét tolómérővel ellenőrizni!
Álljunk a gépkocsival szilárd talajú síkfelületre, húzzuk be a kéziféket, kapcsoljuk be az 1-es sebességfokozatot – automataváltót tegyük „P” be és ékekkel támasszuk ki az első kerekeket. Lazítsuk meg az egyik hátsó kerék anyáit és emeljük fel az autó hátulját. Bakoljuk alá, majd szereljük le a kereket. Mérjük meg a stabilizátor rúd átmérőjét egy megtisztított egyenes részen - és jegyezzük fel. (16 vagy 18mm lehet). Mozgassuk meg a kereszt stabilizátorúdat kézzel és ellenőrizzük a játékát a szilentben. A szilentnek stabilan kell rögzítenie a rudat, emennyiben mozog cserélni, kell. Csavarlazítóval fújjuk be a stabilizátor gumi bilincs csavarját a kereszttartó feletti részen – a menetnél – a szer leírásában szereplő ideig várjunk, míg hat. Csavarjuk ki a bilincs csavarját 13mm-es kulccsal és akasszuk ki a bilincset. Húzzuk félre vagy le a stabilizátor gumit és mérjük meg a rúd átmérőjét a gumi alatti részen is. Amennyiben a rúdon nagymértékű kopást tapasztalunk kb. 1,5-2mm vagy több a stabilizátor rudat ki kell cserélni. Amennyiben a bilincs deformálódott, kitágult célszerű cserélni – a kombi és a 4/5 ajtós változatoknál a bilincs eltérő erre figyelni kell rendeléskor. A stabilizátor kar alsó és felső szilentjeit vizsgáljuk meg. Az alsó szilent nem lehet szakadt, hiányos, szilárdan kell, hogy álljon. A felső szilent a perselyt megfelelően rögzítse, nem lehet kiszakadva. Ellenőrizzük a kar lógását mozgatva a kereszthimbánál. Szükség esetén szerezzünk be megfelelő cseredarabokat. Régebbi modelleknél előfordul, hogy a stabilizátor rúd és a kar nem szedhető szét ekkor a szegecset le kell vágni, és csavaros rögzítést kell alkalmazni – a csavarok rendelhető alkatrészek. A futóműhöz nem szabad ismeretlen eredetű csavarokat alkalmazni!
Rendelési számok
Stabilizátor rúd szilent 18mm 7144202 Stabilizátor rúd szilent 16mm 7144204
Stabilizátor bilincs 4/5 ajtós 1029128 Stabilizátor bilincs kombi 6923269 Stabilizátor bilincs csavar 4/5 ajtós 6482810 (M8x20mm) 2db kell Stabilizátor bilincs csavar kombi 6597833 (M8x14mm) 4db kell
Stabilizátor kar szilent 6915411 Stabilizátor kar 7014210
Stabilizátor kar csavar 6734716 (Anya alátéttel) Stabilizátor kar anya 6903159 (M10x50mm) Stabilizátor kar anya a kereszthimbánál 6701510 önzáró M10 anya alátéttel
Stabilizátor rúd 16mm-es 1019629 (jó állapotú bontott is megfelel) Stabilizátor rúd 18mm-es 1030280
Szükséges szerszámok anyagok
(A különböző alkatrészgyártók miatt eltérő szerszámokra is szükséges lehet)
- 13, 15 mm-es villáskulcsok
- racsnis dugókulcsok 13, 15 mm-es
- papagájfogó
- drótkefe
- védőkesztyű
- csavarlazító spray
- kalciumos kenőzsír
- kis méretű sarokcsiszoló + védőszemüveg (szükség esetén)
Stabilizátor szilent és bilincs csere
Álljunk a gépkocsival szilárd talajú síkfelületre, húzzuk be a kéziféket, kapcsoljuk be az 1-es sebességfokozatot – automataváltót tegyük „P” be és ékekkel támasszuk ki az első kerekeket. Lazítsuk meg az egyik hátsó kerék anyáit és emeljük fel az autó hátulját. Bakoljuk alá, majd szereljük le a kereket. Csavarlazítóval fújjuk be a stabilizátor gumi bilincs csavarját a kereszttartó feletti részen – a menetnél – a szer leírásában szereplő ideig várjunk, míg hat. Csavarjuk ki a bilincs csavarját (csavarjait kombinál) 13mm-es kulccsal és akasszuk ki a bilincset. Húzzuk le a stabilizátor gumit a rúdról. Tisztítsuk meg a környezetet az esetleges rozsdától. Ajánlott: Tekerjük be a régi csavart (csavarokat) zsírtalanítsuk a felületet és fújjuk le fekete akril festékkel, hogy megelőzzük a későbbi rozsdásodást, várjunk, míg a festék megszárad Húzzuk fel az új szilentet a rúdra - ügyelve, hogy a felnyitott rész a gépjármű hátulja felé essen. Akasszuk helyére a bilincset és rögzítsük az M8-as csavarral (csavarokkal). Húzzuk meg a csavarokat 23Nm nyomatékkal.
Stabilizátor kar és szilent csere
A fentebb leírtak szerint legyen a gépkocsi megemelve. 15mm-es dugókulcs segítségével tekerjük ki a kereszt stabilizátor alatt az anyát – szükség esetén tartsunk ellen a karra papagájfogóval. Vegyük ki a felső csavart, húzzuk ki a kart a szilentből. A hengeres szilentet fogóval húzzuk ki. Amennyiben az autót 1994. október 15. előtt gyártották a kar szegecselve, van a rúdra, ebben az esetben, ha szükséges a karok cseréje célszerű a stabilizátor rudat kiszerelni. A szegecselést leköszörülni és csavarkötést alkalmazni vagy kicserélni a komplett rudat. Zsírozzuk meg a hengeres szilentet és szerszámok nélkül, pattintsuk be a kereszt stabilizátorba a középső bevágásig. Illesszük helyére a kart és szereljük vissza a csavarokat. Húzzuk meg 35Nm-el.
Stabilizátor rúd csere
Álljunk a gépkocsival szilárd talajú síkfelületre, húzzuk be a kéziféket, kapcsoljuk be az 1-es sebességfokozatot – automataváltót tegyük „P” be és ékekkel támasszuk ki az első kerekeket. Lazítsuk meg mindkét hátsó kerék anyáit és emeljük fel az autó hátulját – mindkét oldalon. Bakoljuk alá, majd szereljük le a kerekeket. Szereljük ki a stabilizátor szilenteket és a stabilizátor karokat. Hívjunk segítséget és mindkét oldalon a kart erősen megragadva, húzzuk lefelé a tank és a kereszttartó között. Megfelelő erő hatására a rudat ki lehet venni a tank burkolat leszerelése nélkül is. A kiszerelt rúdon végezzük, el a szükséges műveleteket vagy fűzzük be a csere rudat a helyére és szintén segítő igénybevételével, feszítsük be a helyére. Szereljük fel mindkét oldalon a szilenteket és a stabilizátor karokat. A csavarokat húzzuk meg a szükséges nyomatékkal.
Tippek
Kopott 16mm-es stabilizátor rúd helyett beszerelhetünk 18mm-es cseredarabot - jó állapotú bontottat – a megfelelő szilentekkel. Stabilabb lesz a hátsó futómű. Az újra felhasznált csavaroknál ajánlott a meneteket alaposan kitisztítani. A csavarkötésekhez használjunk szerelőpasztát a későbbi könnyebb megbonthatóság végett. (legalább a meneteket kenjük be vékonyan zsírral visszaszerelés előtt) A bontott cseredarabokat beszerelés előtt tisztítsuk meg és fessük le. Nem nagy költség egy porfestő műhelyben felújítatni.
Befejezés
Szereljük vissza a kerekeket, engedjük le az autót és a talajon álló gépkocsinál, húzzuk meg a kerékanyákat. Pakoljuk el a szerszámokat. A szennyezett rongyokat, gyűjtsük össze egy zacskóba, kössük el a száját, majd tegyük be a csomagtartóba, hogy legközelebb egy benzinkúton kidobhassuk.
Ellenőrzés
Alacsony forgalmú időszakban, próbaúton ellenőrizzük a futómű helyes működését.
A szereléshez sok sikert kíván: fusi misi