„Pótféklámpa MK1” változatai közötti eltérés
(Új oldal, tartalma: „<font size = "4">'''Mondeo MKI (limuzin) középső pót-féklámpa beszerelés.'''</font> none Gondolom több tulajdonostárs is…”) |
(Nincs különbség)
|
A lap jelenlegi, 2010. június 9., 12:58-kori változata
Mondeo MKI (limuzin) középső pót-féklámpa beszerelés.
Gondolom több tulajdonostárs is gondolkodott már azon, hogy lehetne beépíteni a meglévő MKI be – esztétikusan – egy pót-féklámpát. MKII-nél már széria lett a gyári pót-féklámpa a hátsó szélvédő felső részére festett kerettel. Végignézve az autósboltok kínálatát nem találtam hasonlóan illeszkedő utólagos pót-féklámpát ezért döntöttem, úgy hogy megpróbálom lekoppintani a gyár megoldását.
Egészem más alkatrészekért kerestem fel egy bontót, ahol megláttam egy kiszerelt hátsó szélvédővel álló autót. Közelebbről megnézve láttam, hogy nem túl bonyolult a pót-féklámpa megoldása. A tetőpanelre felkerült egy különálló fém tartókonzol, mely a pót-féklámpát tartja. Ez egy utólag ponthegesztéssel rögzített alkatrész. Egyezkedtem a bontóssal és a ponthegesztések lefúrását követően kezembe volt a szükséges vasdarab. Sikerült kibontanom a tetőkárpit mögötti kábelköteget – ezen van a lámpa csatlakozója, láttam szükséges lesz, nagyon apró máshol nem használt bepattanós csatlakozó megy a lámpára. Sajnos a lámpatestet már korábban elvitték, ezt később az ebay-ről sikerült vennem.
Szükséges MKII-es alkatrészek, anyagok az átalakításhoz:
- Tetőlapról v. ajtóról hátranyúló tartókonzol (karosszériához megfelelő)
- Pót-féklámpa komplett izzókkal, csavarral (karosszériához megfelelő)
- finis 1041066 4 ajtós
- finis 1041067 kombi
- finis 1054202 v. 1041065 5 ajtós
- A lámpa csatlakozója némi kábellel
- Fekete öntapadós tapéta 0.5 méter
- Pót-féklámpa bolha 2db – ha nincs a konzolba (finis 7234938)
- 2x2 méter 0.75-ös kábeldarab (fekete „-", lila-fekete „+" )
- Szigetelőszalag,
- Filc szalag a kábelzörgés szigetelésre
- Üvegszálas ragasztószalag, tapétavágó kés, patent kiszedő, éles kés, műanyag simítólap, kábelcsupaszoló fogó, forrasztópáka, ón, hajszárító
- Szélvédőragasztó vagy vasragasztó (Loctite folyékony fém)
Biztonsági rendszabályok!
Mielőtt bárki nekifogna, kérem, olvassa el figyelmesen a leírást! Tisztázni szeretném, hogy nem vállalhatok semmilyen felelősséget a szerelési útmutató esetleges hibájából bekövetkezett kárért. Érdemes lassan, odafigyeléssel dolgozni, mert elektromos problémákat okozhatunk az autó villamos rendszerében! Megkarcolhatjuk, esztétikailag tönkretehetjük az utasteret, egyéb károkat okozhatunk!
Minden elektromos rendszert érintő szerelés előtt kössük le az akkumulátor negatív pólusát, és a sarut húzzuk félre. Vegyük figyelembe, hogy a rádió lopásvédő kódja a beprogramozott állomások törlődnek és újra kell tanítani a motorvezérlőt. Minden fogyasztó legyen kikapcsolva, váltó legyen előremenetbe - 1-es fokozatba – kapcsolva kézifék behúzva.
Előkészületek:
Tisztítsuk meg a konzolt a szennyeződésektől a ponthegesztés lefúrásakor keletkezett lyukakat, sorjázzuk le. A ragasztás helyét érdesítsük meg durva csiszolópapírral 180as papír megfelelő. Zsírtalanítsuk pl.: féktisztítóval a konzolt.
Jó tanács: A későbbi ragasztás helyét szalaggal leragasztva majd a teljes felületet 800as papírral megcsiszolva fessük le feketére a tartót. Felszerelés után derült ki, hogy kilátszik a sarka. Mivel a bontott autó kristály ezüstszínű volt csúnyácska - utólag le fogom festeni feketére!!!
Maszk matricakészítés:
A mellékletben található ábra alapján készítsük el a tapétából a szükséges maszkot, melyet a hátsó szélvédő belső oldalára ragasztunk. (A maszk 4 ajtós karosszériához készült, biztosan illeszkedik, más karosszéria esetén eltérés lehet. Felhasználás előtt ellenőrizni kell. Mini-talin le lehet venni a mintát egy azonos MKII kasznis autóról, 2db hosszában egymás mellé ragasztott írásvetítő fólia segítségével.)
A matrica belső oldalán jelöljük meg jól látható színnel - fehér hibajavító festék – a felezővonalat.
Jelölés:
Határozzuk meg a szélvédő felső széle közepét. A domború üvegen nagyon nehéz bármit pontosan kimérni, jelölni ezért célszerű a tetőlapon és a csomagtér fedélen egy-egy felezőpontot felvenni. A kapott pontokat felhasználva hajlékony mérőszalag segítségével húzzuk meg a szélvédő felső részén a felezőt kb. 200mm hosszan alkoholos filctollal. Jelöljük meg vízszintes vonallal a felső széltől 175mm távolságot – itt lesz a maszk alsó széle.
Tetőkárpit bontás, konzol előkészítés:
Pattintsuk ki a hátsó utastér lámpát – ha van. Szedjük ki a 2 patent feszítőt és a patentokat a tetőkárpitból. Óvatosan emeljük el a tetőkárpit szélét a tetőlemeztől, támasszuk ki közdarab segítségével kb. 5-7cmre a kárpit közepét, hogy ne ugorjon vissza a helyére. (Jól megfelel egy spray kupakja közdarabnak.)
Hajtsuk, le az ülések háttámláját vagy vegyük ki a fejtámlákat, hogy könnyebben hozzáférjük a szerelés helyéhez.
Nézzünk be a kárpit alá és keressük meg középen a konzol helyét. A tető közepén egy kidomborodó részt kell látni, ahová pont befekszik a konzolban kialakított süllyesztett rész. Próbáljuk a helyére a konzolt, ha szükséges némi ívre hajlítással igyekezzünk pontosítani a felületek illeszkedését. Fontos, hogy minél jobban feküdjön fel a konzol a tetőlemez pereménél – erősebb lesz a ragasztás. A konzolban lévő patentek kb. 10mm-re, álljanak el az üvegtől.
A maszk felragasztása:
Alaposan tisztítsuk meg a szélvédőt a ragasztás helyén és a tetőlemez szélét, ahova a konzolt felragasztásra kerül. Kereskedők előszeretettel ragasztanak erre a részre reklámmatricákat. Matrica eltávolításhoz használható hajszárító és matrica eltávolító spray, folyadék. A foltok és kosz eltávolítására alkoholos ablaktisztító esetleg denaturált szesz használható. Puha szálmentes rongyot használjunk – mikrofraser. Vigyázzunk az ablakfűtés szálaira. Hígítót, lúgos, savas, olajos, maró anyagot, éles szerszámot, ami a szélvédőt vagy a fűtőszálakat károsíthatja, ne használjunk az üvegen!
Ellenőrizzük a tapétából készült maszk magasságát a rendelkezésre álló helyhez és vágjuk le a felesleges részt fentről. (A mellékelt sablon picit magasabb, mint szükséges!)
Nagy levegővétel után ragasszuk fel a maszkot.
Jó tanács: A felrakás előtt az üveget vékony réteg vízzel permetezve – kiürült ablaktisztító flakon tiszta vízzel feltöltve jól használható - a matrica mozgatható marad. Gumilap segítségével a vizet ki lehet préselni a matrica alól, majd rövid ideig hajszárítóval szárítani. Ezzel a módszerrel pontosan és buborékmentesen fel lehet helyezni a maszkot. Méréssel ellenőrizzük a felrakott maszk pozícióját. Az alsó széle fusson párhuzamosan a fűtőszálakkal.
A konzol felragasztása:
A konzol helyét a tetőlemezen egy féktisztítóval átitatott rongy segítségével zsírtalanítsuk – ügyeljünk, hogy féktisztító ne kerüljön az üvegre. Várjunk, míg megszárad.
Vigyünk fel egy hurka szélvédőragasztót vagy vasragasztót a konzolra és ragasszuk a helyére. Kézzel nyomkodjuk a helyére, és rögzítsük a tetőlaphoz üvegszálas erős ragasztószalag darabok segítségével, míg a ragasztó megszárad. (a ragasztó keverési aránya és a megszilárdulási ideje fel van tüntetve a használati utasításon) (Vasragasztónál kb. 15 perc, szélvédőragasztónál kb. 6 óra az átkeményedés és terhelhetőségi idő!)
Tipp: a maradék ragasztót ne dobjuk ki, tegyünk félre belőle, így könnyen ellenőrizhető a száradás menetét. (legjobb, ha 1 éjszakát várunk a száradással)
Elektromos szerelés:
A száradási idő alatt készítsük el a kábelkorbácsot. Forrasszunk kb. 2x2méter 0.75mm keresztmetszetű vezetéket a levágott csatlakozó meglévő kábeleihez. Szigeteljük a forrasztások helyét és a kapott köteget nagy emelkedéssel, tekerjük be szigetelőszalaggal. A csatlakozó közeli részen tekerjük be a köteget 30 cm hosszan filc szalaggal zörgés csökkentése céljából.
Vegyük, ki vagy szereljük ki a bal oldalsó burkolatot az ülés mellett. Raven belső esetén kivehető szivacsos betét van oldalt. Fel kell emelni 2 rögzítő fül, tartja. Alacsonyabb felszereltségnél műanyag betét van, melyet a csomagtér nyílásnál néhány patent és bolhák tartanak. Hajtsuk előre a támlákat, vegyük ki a patenteket, majd a betétet emeljük ki.
A ball hátsó kerékdobon látható egy kábelvezető sin – benne a csomagtér világítás kábelei. Lent az ülés mellett előtűnik a világítás kábelköteg is. Vezessük el a kábelünket a bal „C" oszlop burkolat mögött a sin irányába. (A biztonsági övet ne keresztezzük, vagy akadályozzuk a beépített kábellel!) Fűzzük be a kábelt a sínbe a világítás kötegig. Rögzítsük a rendelkezésre álló fülekkel. Bontsuk meg a világítás köteget, rögzítő szalagozást egy rövid szakaszon. Keressük meg a vastagabb Fekete, valamint a Lila-fekete kábelt. A pót-féklámpa fekete kábelét forrasszuk össze a rövid darabon megtisztított, de nem elvágott, Fekete világítás kábellel.
Nálam a kötegben 2 lila kábel is volt. Voltmérő segítségével sikerült kiválasztani a féklámpát. Csíptessük a voltmérő „–" kábelét a fekete kábelen lévő forrasztáshoz, szigeteljük a csipeszt és a kilógó mérőzsinórt. Egy vékony varrótűt szúrva a Lila-fekete kábelbe alakítsunk ki mérőpontot a feltételezett féklámpa kábelen. Ügyeljünk a kábelek elrendezésére – zárlatot kerüljük. Ideiglenesen visszakötve az akkut segítő gyújtáson nyomja a féket és ellenőrizzük a feszültséget. A fékpedál lenyomásakor 12V körüli feszültséget kell mutatni a műszernek. Sikertelen mérés esetén segítő kapcsolja le a gyújtást, lépjen le a fékről. Szúrjuk meg a másik Lila-fekete kábelt, és gyújtáson ismételjük meg a mérést. Amennyiben sikerült meghatározni a helyes vezetéket, gyújtást kapcsoljuk ki és vegyük le az akku „-„csatlakozását.
Forrasszuk össze a pót-féklámpa felé menő másik vezetéket a Lila-fekete kábellel. Gondosan szigeteljük külön-külön szalaggal a forrasztásokat. Szigeteljük a szúrás helyét is, ha szükség volt a kábel maghatározására. Állítsuk helyre a gyári köteg rögzítését szigetelőszalaggal. Csatlakoztassuk a kábelt a pót-féklámpához, kössük vissza az akkut, adjunk gyújtást és lépjünk a fékre – a lámpának világítania kell, ha jól dolgoztunk. Kössük le az akkut, kössük ki a lámpát és tegyük félre. Rendezzük el a kábeleket és szereljük vissza az ülés oldalsó burkolatot.
Kombi és 5 ajtós karosszériaváltozatnál szükség lesz az ajtó átvezető-csöveken való kábelátfűzésre. Praktikus bontóból, autósboltból (univerzális) venni egy másik átvezetőt és azt beépíteni a fék kábellel. (Figyelem! A kiszedett átvezető sérülése esetén az egész kábelköteget cserélni kell!)
Lámpatest felszerelése:
Győződjünk meg róla, hogy a ragasztó megszilárdult – legegyszerűbb, ha a maradékot vizsgáljuk meg. Szedjük le az ideiglenesen felragasztott rögzítő üvegszálas szalag darabokat. Vegyük ki a távtartót a tetőkárpit alól. Rendezgessük el a kábelt a kárpit alá, tegyük vissza a patenteket és tegyük vissza a hátsó utastér lámpát – ha van. Tisztítsuk meg a szélvédőt a lámpa alatt, ablaktisztítóval – vigyázzunk a felragasztott maszkra. Csatlakoztassuk a lámpa csatlakozóját és Torx 20-as csavarhúzó segítségével, rögzítsük a lámpát. Fontos! A csavarokat ütközésig be kell tekerni, hogy nyissák a bolhákat - különben kicsúszhatnak a konzolból!
Kössük vissza az akkumulátort, állítsuk be a pontos időt, adjuk be a rádió lopásvédő kódját, tanítsuk be az alapjárati motorjellemzőket. Ellenőrizzük a világításrendszer működését.
Tisztítsuk meg a szerszámokat. Az olajjal, vegyszerekkel szennyezett rongyokat, kábeldarabokat gyűjtsük össze, és lezárt zacskóba rakjuk be a csomagtartóba. Ne dobjuk a háztartási szemétbe, a legközelebbi tankolásnál egy veszélyes hulladéktárolóba helyezzük el.
A szereléshez sok sikert kíván: fusim