Utólagos Tempomat MK1 MK2 benzines modellekbe
Utólagos Tempomat Mondeo MK1 és MK2 benzines modellekbe(beta)
A nagy sikerű MKIII tempomatosítási hullám késztetett arra, hogy belevágjak ennek a cikknek a megírására, hogy a korábbi modellek tulajdonosai is kényelmesen falhassák a kilómétereket.
A korai modelleknél sajnos ritkaság a Tempomat megléte vagy akár bármilyen előkészítettsége. Főleg V6 ok, vagy külföldről behozott autókban található meg.
Az MKI és az MKII konstrukciója szerencsére nagyon hasonló ezért a leírás alapján biztosan megvalósítható mindkét változatban. Az átalakítás során egy bontott 97es Ghia-X jobb kormányos alkatrészeit használtam fel a project kocsimban. Gyárilag csak a benzines modellek jöttek ki tempomattal V6 és a 4 hengeres 1.6-2.0 benzinesek. Elméletileg VSS szignál van a TD modellekben is, de gyári működtető kábelt nem lehet hozzá rendelni.
Aki elhatározta, hogy bővíti a járgányt tempomattal, mielőtt belefog olvassa el ezt a leírást és ellőnőrizze mire lesz szüksége a beépítéshez. Egy komplett bontott szett 25-35e Ft körül vásárolható meg bontóból. Célszerű segédkezni a kiszerelésnél vagy saját kezűleg elvégezni, ha ezt megengedik, hozzunk el minden apróságot csavart csatlakozót alátétet patentet is.
Hiányos készlet esetén az alkatrészek meg is rendelhetők ford alkatrész kereskedésekben. A kapcsolók darabja 2eFt alatt van míg az új pillangó kábelért 7-9eFt ot kell fizetni.
Az átalakításhoz a következő alkatrészekre lesz szükség:
- Tempomatos kormánykerék a hozzá való légzsákkal !!! (a kezelő nem építhető be)
- Tempomat motor – accurator – a hozzá való csatlakozóval, tratóval (SCM - Speed Control Modul)
- Pillangószelep működtető bowden a – V6 esetében rövid, Zetec esetében hosszú kábel
- Tengelykapcsoló helyzetérzékelő kapcsoló (piros) – automata váltónál nem kell
- Fékpedál felső kapcsoló (zöld) – az alapból beépített féklámpa kapcsolón felül (fekete)
- Pedálsor kábelköteg a hozzá kapcsolható anya csatlakozóval
- Instrument Interface Modul, tartója, csatlakozó (IIM)
- Megszakító relé (kék) – csak kipörgésgátlóval szerelt modell esetén kell
- Kormány átvezető spirál – ha az beépített nem 3+2 érintkezős
- Kilométeróra csatlakozó extra érintkező – ha nincs
- Izzó a kilométerórához
- Extra érinthező az átvezető spirál oszlop csaltakozóhoz – anya ha nincs
- Különböző színű vezetékek – (bontott kábelköteg)
Tisztázni szeretném, hogy nem vállalhatok semmilyen felelősséget a szerelési útmutató esetleges hibájából bekövetkezett kárért. Érdemes lassan, odafigyeléssel dolgozni, mert elektromos problémákat okozhatunk az autó villamos és fűtés rendszerében! Megkarcolhatjuk, esztétikailag tönkretehetjük az utasteret, egyéb károkat okozhatunk!
A légzsák szerelésének megkezdése előtt kössük le az akkumlátort és várjunk 15 percet míg a vezérlő kondenzátorai elveszítik a bennük raktározott feszültségeket.
Az autó elektromos rendszerét érintő szerelés előtt kössük le az akkumulátor negatív pólusát, és a sarut húzzuk félre. Vegyük figyelembe, hogy a rádió lopásvédő kódja a beprogramozott állomások törlődnek és újra kell tanítani a motorvezérlőt.
Az autó bármely részén minden megbontott elektromos csatlakozást gondosan szigeteljünk le – szigetelőszalaggal vagy zsugorcsővel. A motortérben minden kötést vízmentesen végezzünk, ügyelve a beázásveszélyre! A beépített kábeleket, egyéb alkatrészeket gondosan rögzítsük az autó fix részeihez nehogy menet közben elszabaduljanak és akadályozzák a fékezést, kormányzást vagy bármi más zavart okozzanak – balesetveszélyes.
A légzsák szerelésének megkezdése előtt kössük le az akkumlátort és várjunk 15 percet míg a vezérlő kondenzátorai elveszítik a bennük raktározott feszültségeket.
A rendszer teszteléséhez elhagyott útszakaszt válasszunk.
A kábelkötegek ellenörzése - kialakítása:
Előkészülő elfoglaltság nyugodt estékre. Ellenőrizzük az autó kábeleit. Ha a bal torony és a tűzfal közötti részen találunk egy nagy 10 polusú csatlakozót – ami rácsúszik a SCM-re az autónk Tempomat előkészített – örüljünk. Ellenőrizzük a pedálsornál a csatlakozók meglétét. Ha találunk a pedálok feletti részen egy szürke 6 érintkezős csatlakozót a pedálköteget csak csatlakoztatni kell vagy csak a kapcsolókra lesz szükség. Amennyiben itt két vezeték érkezik a féklámpa kapcsolóra kábelezni kell.
Az IIM meglétének ellenörzése. Szereljük ki a világításkapcsoló blokkot a kábeleket ovatosan húzzuk szét és nézzünk be vízszintesen. A műszerfal belső merevítő nagy csövén kell lennie a modulnak és a relének vagy a foglalatának, ha ezeket a gyárba beszerelték. Magasabb felszereltségnél általába van, számoljuk meg a kábeleket és jegyezzük fel a színeit. Ha a nagy csövön csak egy menetes orsó áll ki a modult oda kell beszerelni.
A felderítés eredményétől függően a bontott csatakozóinkat tegyük félre vagy a kábelvégeit toldjuk meg különböző színű vezetékekkel – javasolt az eredetivel azonos szín választása - bontott kábelkötegbe találunk azonos szálakat. Készítsünk jegyzeteket a végleges színekről. A SCM vezetékei érjenek el a motortérből a kormányoszlopig – a szükséges ráhagyással kb 80-90cm elegendő bőségesen. Az IIM kábelei legyenek 40cm hosszúak. Kipörgésgátllónál szükséges a Cut-Off relé, ott is elegendő a 40cm.
Ha találtunk IIM-et, de nincsenek meg a szükséges szálak a csatlakozót fel lehet bővíteni a szükséges érintkezőkkel. Ehhez a csatlakozón lévő kötegelőt levájuk és egyszerűen átrakjuk az érintkezőket a megfelelő helyre. Ha van fedélzeti computer célszerű az 5-ös lábat is bekötni (fehér/lila) – hangjélzést ad fagyveszély vagy kevés üzemanyag, gombnyomogatás esetén.
Kábelezés a motortérben:
Mielőtt beszerelnénk a SCM- et feltétlen fűzzük be a kábeleket az utastér felé – a konzol mellett nagyon körülményes. A bal torony tövében a fülke irányába található egy kábelbevezető nyílás – ahol a gyári kábelek is át vannak fűzve a tűzfalon. Egy tompa tárgy segítségével tágítsuk meg a vezetékek mellett a szigetelést és fűzzünk be egy behúzó szálat – bármilyen merev drót megteszi. Keressük meg a végét a kabinban. Szigetelőszalaggal fogassuk hozzá az előkészített SCM kábelkötegünk végét. A kábeleket rendezgessük lépcsőzetesen a behúzás megkönnyítése érdekében. A lábrészen segítőnk húzza a behúzószálat mi rendezgessük a kábeleket befelé a motortérben. Maragjon egy 30cm es darab, hogy kényelmesen a bedugaszolhassuk a csatlakozót. Az kabinban szedjük le a kábelvégről a behúzót és tekerjük össze a kábeleket.
Kössük be a VSS jeladó kábelét a motor főcsatlakozónál vagy a jeladónál C823 as csatlakozó – a váltó feletti kábelszakaszon található a légszűrőház alatt – általában fehér-kék vezeték.
A VSS jel megtalálható a motor főcsatlakozón is, sajnos az évek során többször változtattak a csatlakozó formán és a bekötésen is. Megfelelő, ha oda csatlakoztatjuk a vezetéket, de mérjük ki a pontos szálat a VSS csatlakózótól.(2-es láb fehér-kék). Az újabb modelleknél jelen van a VSS jel az utastérben is – elektronikus kilométeróra, fedcomp, AWS kijelző vagy rádió automata hangerő állítás, ha ezeket a pontokat kívánjuk használni vezessük be a többi kábellel a kabinba.
A Tempomat motor(SCM) és a konzol beszerelése:
Ékeljük ki a jobb oldali kerekeket, húzzuk be a kéziféket. Illesszük a gyári lyukakba a tartókonzolt, rendezgessük el a tempomat kábelköteget . Emeljük meg az autót a bal oldalon és vegyuk le a bal első kereket. Bakoljuk alá a gyári emelő nem jelent maximális biztonságot. Szereljük ki a kerékjárati védődobot és vegyük ki vagy húzzuk félre annyira, hogy a tartó csavarjaira fel tudjuk tekerni az anyákat. Használjunk alátéteket esetleg fessük le az anyákat. Ezzel megakadályozzuk a későbbi rozsdásodást és kismértékben biztosítja az anyákat. Fordított sorrendben szereljük vissza a dobvédőt és a kereket – a csavarokat a földön álló autónál húzzuk meg.
Buktassuk be a CMM egységet a konzolba, majd csavarozzuk be. Kicsit játszani kell vele, hogy bepattanjon. Szereljük be a működtető bowdent és fűzzük be a pillangószelep felé körbe a motortérbe. A sárvédő belső perem mellett, megkerülve az akkutálcát azárhíd felé majd, forduló a pillangószelep irányába. Dugjuk be a kábelt a pillangószelepen gyárilag kialakított lyukba és rögzítsük. Akasszuk be a húzószemet a pillangószelep tengely forgatómechanikájába.
Hiba a bélyegkép létrehozásakor: A fájl nincs meg |
Kabin kábelezési munkálatok:
Előkészületek. Oldjuk a kormány rögzítőkart és húzzuk ki ütközésig a kormányoszlopot. Szereljük le a kormány alatti lábtér burkolatot – 4 csavar és néhány patent tartja. Vegyük ki a világításkapcsoló panelt – a felső perem mellett benyomott vékony csavarhúzóval nyomjuk félre a patenteket és húzzuk ki az egységet. Kössük ki a világításpanel kábeleit az egységet tegyük félre. Szereljük le a kormányoszlop burkolatot, alsó részen 3 csavar felső részen 2 csavar tartja jó minőségű PH2 es csavarhúzót használjunk a csavarok sérülékenyek. Az alsó burkolatot vegyük csak le, buktassuk át a kormányállító karon keresztül.
Szereljük ki a kilométeróra keretet és a műszert. Tegyünk egy ellenörzött izzót a tempomat visszajelző helyre, ha nincs.
Szereljük be az Instrument Interface Modul tartóját a műszerfal merevítő csövére – alátét + m6 os anya. Akasszuk be a modult és a relét – ha szükséges.
Kezdjük el az előkészített kábelkötegek bekötését.
IIM kábelköteg érintkezők(c440)
5 ös tüske – fedélzeti computer felé(fehér-lila) - ha rendelkezésre áll
10 es tüske műszefal világítás fényerő (narancs) - fényerő szabályzó 2-es lábra narancs kábel
11 es tüske +12V biztosítéktábla F30 (lila-fekete)
12 es tüske Tempomat visszajelzés (fehér-fekete) a SCM c833 csatlakozó 1-es láb felé
13 as tüske Tempomat visszajelző (fekete-piros) lámpa felé a kilométerórába (c808a 6os láb)
15 ös tüske test (fekete-zöld)
SCM kábelköteg érintkezők(C833)
1 es tüske Tempomat visszajelzés (fehér/fekete)
2 es tüske nincs bekötve
3 as tüske VSS jel (fehér-kék vagy fehér)
4 es tüske Pedál (lila-kék) kuplung kapcsoló felöli
5 ös tüske Tempomat kapcsoló (fehér) (c896 3as felé)
6 os tüske Tempomat kapcsoló (fekete) (c896 1es felé)
7 es tüske +12V (lila-fehér) biztosítéktábla F23
8 as tüske nincs bekötve
9 es tüske Pedál (lila-sárga) vészfékezés kapcsoló felé
10 es tüske test (fekete vagy fekete-fehér))
Mivel a project kocsim nem rendelkezett semmilyen előkészítéssel a tempomathoz, szükség van az eredetileg szerelt csatlakozók felbővítésére.
A kilóméteróra bal oldali(c808a) – nagyobb – csatlakozójának fedelét kis csavarhúzó segítségével és a karmok felrenyomásával pattintsuk le. Helyezzünk be a 6-os helyre egy bontott érintkezőt kábelével és pattintsuk vissza a fedelet. A kábelt vezessük az IIM modul csatlakozó(c440) felé és forrasszuk hozzá annak 13-as (fekete-piros) kábelével, a kötést szigeteljük.
A kormány alatt az oszlóp tövénél található háromszög csatlakozó(c823) rögzítését akasszuk ki és húzzuk le a rögzítő bolháról. A reteszt benyomva húzzuk szét a csatlakozót és ellenőrizzük a benne lévő kábelek, érintkezők darabszámát. Az apa oldalon (tüskék állnak ki), ha megvan a szükséges 3 tüske a kormányátvezető spirál cseréjére nem lesz szükség. Ugyanezen csatlakozó anya (érvéghüvelyek láthatók) oldalán ellenőrizzük az elmenő kábelek darabszámát, ha csak két elmenő kábelünk van kis csavarhúzóval pattitsuk ki a piros rögzítőbetétet és fűzzük be az üres helyre a bontott csatlakozónkból származó érintkezőt. A piros biztósító visszatételét követően dugaszoljuk össze a csatlakozót és toljuk vissza a tartójára. Vezessük le a kormányoszlopon befűzve a gyárilag beszerelt bilincsek és tartok alá. A vezeték méreténél vegyük figyelembe, hogy a kormányoszlop állítható. Forrasszuk össze a kábelt a SCM köteg fehér 5-ös kábelével. Keressük meg a kormányoszlop kábelkötegben a c896 1es lábáról induló kábelt és forrasszuk hozzá az SCM kábelköteg fekete 6 os kábelét. A kötéseket szigeteljük.
A test kábeleket a világításkapcsoló környékén található test elosztóra célszerű kötni. Válasszunk egy vagy két vastagabb keresztmetszetű vezetéket és ahhoz forrasszuk az IIM és a SCM testkábeleket, majd szigeteljük.
A retesz meghúzását követően hajtsuk le a az utastéri biztosítéktáblát. Vegyük ki a F23 és F30 as biztosítékokat. Csatlakoztassuk a láthatóvá vált érintkezők relékhez közelebbi lábához a multiméter egyik mérőzsinorját, majd keressük meg a kivezetést a kábelköteg csatlakozójánál. Nálam a két nagy csatlakozó közül a bal oldali, második sorának felső 3-as és 4-es kivezetésén talhatóak, piros-kék és sárga kábelek. A szigetelést néhány mm-es szakaszon eltávolítva forrasszuk be a tápkábeleinket. Tegyük helyére a kiszedett biztosítékokat.
Forrasszuk össze a visszajelzéshez szükséges kábeleket az IIM és az SCM kötegen fehér/fekete kábelek.
Pedálsor kábelezés:
A kivitelnek megfelelően – automata váltónál a kuplung kapcsoló elmarad. Szereljük be a pedálkapcsolókat a féklámpánál tartsuk meg az eredetit.
Az ábrán a kiszereléshez szükséges irányok vannak jelölve a beszerelés fordítva történik. Húzzuk le a fékpedál csatlakozót és ellenőrizzük a kábelét – csak két vezeték van befúzve a kilóméteróra irányából a csatlakozót vágjuk le. Fűzzük be és dugaszoljuk fel a fedálsori kábelköteg csatlakozóit. A csatlakozót vezessük el a biztosítéktábla melletti kábeköteghez és rögzítsük kötegelő szalaggal. Csupaszítsuk meg 1cm hosszon a levágott féklámpa vezetékeket végeit és vegyük ki az F24 es biztosítékot. A mérőzsinort csatlakoztassuk a biztosíték elmenő ágához (relék felöli) és a két vezetékünk közül ellenálásméréssel válasszuk ki a megfelelőt. Amelyiknél a múszer rövidzárat jelez – illetve sípol. Azt a vezetéket forrasszuk hozzá a pedálkábelköteg csatlakozó (c236) 2-es kábeléhez (lila-fehér) a másik szálat az 1-es kábelhez (lila-sárga). Tegyük vissza a biztosítékot. A SCM kábelköteg 9-es kábelét(c833) lila-sárga forrasszik hozzá a c236 os csatlakozó 3-as pontjára – vészfékezés. Az SCM köteg 4es (lila-kék) kuplung vezetékét kössük össze a c236-os csatlakozó 6-os érintkezőjéhez menő vezetékkel. A fedál csatlakozó maradék kábeleit vágjuk vissza és szigeteljük le szalaggal. A vezetékeket rendezgessük el, hogy ne akadályozzák a pedálokat, ne csípődhessenek be. A köteget fogassuk hozzá a meglévő kábelfához. Kipörgésgátló esetén a c236 1 es érintkezőjére kössük be a CutOff relét, majd relé másik kapcsolt szálára kössük az SCM 4-es vezetékét. A relé megtáplálása a TCS kapcsoló és az F30 as biztosítékról történik. (a project autóm nem rendelkezik kipögésgátlóval)