Villogó izzításjelző
A TDCi mondeo, ha vészüzembe lép és hibaüzenetet dob, az izzításjelzıt és/vagy a motorkontroll lámpát villogtatja. Ilyenkor szokott a tulaj a szívéhez kapni, hogy kezdıdhet egy jó kis porlasztócsere, de természetesen nem automatikusan kell elkezdjük nyakunkba venni a hitelintézeteket. Írásunk szeretné ismertetni a lehetıségeket, a legolcsóbbtól a legdrágábbig, mi a teendı ilyenkor. Első és talán legfontosabb, hogy a kapott hibakódot meg kell ismerni! Ezt vagy szervizben tehetjük meg, vagy a fórumon keresünk valakit, akinek van az autónkhoz diagnosztikai kütyüje és a következı minitalin (havonta 1x a Lurdynál) hajlandó kisebb mennyiségő sörért beüzemelni nekünk. Ha megvan a hiba, az alkalmas topicban tegyük közzé, és tuti lesz valaki, aki tanácsokkal szolgálhat. Fontos, hogy a fedélzeti computerben tárolt hibakód és a menetközbeni diagnosztika során mért szenzor adatok csak kiindulási alapként szolgálnak a hibamegoldáshoz, nem váltják ki az alkatrészek fizikai vizsgálatát. Általánosan jelentkező hibák.
Tartalomjegyzék
Általános üzemanyag rendszer hiba (DTC P0251)
A TDCI vezérlése P0251-es hibával jelzi, ha a kívánt nyomást nem képes elıállítani a szivattyú. Ennek többféle oka is lehet, melyrıl az esetlegesen meglévı másik hibakód ad tájékoztatást. Sárga lámpa kigyullad, és üzemanyag-rendszeri nyomás hibakódot dob az ecu, motor megáll, rövid várakozás után elindul. Kis odafigyeléssel olcsó lehet orvosolni ezeket a gondokat. Keressünk elsı körben gázolajnyomokat, illetve bízzuk szakemberre a levegısödés feltárását. További okok lehetnek: - hiba az alacsony nyomású szakaszban (Go szőrı dugulás vagy levegısödés) Általános hiba az üzemanyag-rendszeri nyomás probléma, ami lehet egyszerő szőrı csereérettség, illetve a rosszul összerakott csatlakozások hibája, ahonnan fel tud levegősödni a szivattyú. - hiba a magas nyomású szakaszban Jelentheti a szivattyú, vagy a nyomásszabályzó szelep meghibásodását, a résolajcsöveknél, ill. a nagynyomású csöveknél lévı szivárgást. A magas nyomású szakasz ellenırzését bízzuk szakemberre a jellemzıen 600-1200Bar-os nyomás miatt. A hibaforrás beazonosításához üzemanyag nyomás mérés eredménye (indításkor, alapjáraton, menet közben) ad támpontot. - nyomásállítási probléma (DTC P1211, P2291, P2288) - ha erıs gyorsításoknál jelenik meg, a rossz porlasztó(k)nál lehet túl sok nyomásvesztesége a rendszernek a sok résolaj miatt.
CMP (DTC P0340)
A vezérmőtengely-jeladó meghibásodása azonnali motorleállást illetve be nem indulást okoz. Ami rossz hír, hogy ez a hiba nagy forgalomban is elıjön, ilyenkor se fék, se szervó, illetve hol jó, hol nem, a jó hír viszont, hogy sanszos, hogy a motor újbóli beindítására megjavul, illetve házilag is cserélhetı fillérekbıl. (2009. augusztus 5000Ft)
CKP (DTC P0335)
Na ha ez meghibásodik, akkor el sem indul a verda. Ez a fıtengely helyzetérzékelı, pontosan behatárolható hibakód alapján. A hiba oka lehet a szenzor / vezetékelés meghibásodása, a szenzor elmozdulása illetve a lendkeréken lévı fıtengely helyzetjelzı fogak meghibásodása (lendkerék hiba vagy nem megfelelı felszerelése) Cseréje bonyolultabb, de megoldható házilag is.
A turbó túltöltése
Változó geometriás turbóknál elıfordulhat, hogy a koromtól nem mőködik helyesen a mechanika, és a turbó nem megfelelı körülmények között, az elıírtnál magasabb nyomást produkál, ezért hibakóddal büntet az autó. A turbó leszedése és kitisztítása orvosolja a problémát. Diagnosztikai eszközzel tudunk töltınyomást mérni (+1,5bar @ 2500RPM). Eu4-es motoroknál elektronika mőködteti a turbó vezérlését, elıfordulhat ennek a meghibásodása is, ezeket az alkatrészeket több helyen is javítják már, ne hagyjuk magunkat rábeszélni a sokszázezres új turbóra. EGR szelep Megkímélhetjük motorunkat egy nagy adag olajsártól, ha egy korábbi cikk alapján ledugózzuk a kipufogógáz visszavezetı szelepet (EGR). Eu4-es motoroknál az elektronika sajnos figyeli ezt, amit a sárga lámpa villogtatásával tudtunkra is adja. Erre sajnos megoldás nincs, csak kozmetika, elektromos szakemberek tudnak állítani a mintavétel gyakoriságán, ez csak elódázza kicsit a figyelmeztetést. Porlasztócsúcs A hétköznapi nyelvben hibásan porlasztócsúcsnak becézett porlasztó a common-rail mumus. Ez sajnos már szakszervizes mulatság. Üzemanyagrendszeri hiba esetén lehet sanszunk ilyen problémára. A porlasztók hibájára a P0200, P0201, P0202, P0203, P0204 –es DTC-k utalnak. Jelezheti még a P0325-ös, a kopogásérzékelı tőréshatáron kívüli értékét jelzı hibakód is a gondot. Fizikai vizsgálat az úgynevezett kipoharazás nevő eljárással indul, ahol a résolajmennyiséget mérik meg. Ha túl sok ill. túl kevés, abból tudnak következtetni a hibás porlasztóra, amit miután jópénzért kicserélnek, fel kell programoztatni az ECUban. Ha biztosak vagyunk a porlasztócsúcs problémát illetıleg, irány egy komoly dízeles szakmőhely! A próbapadi vizsgálat után, ahol ellenırzik a porlasztási képet, a szállított mennyiséget, a résolajmennyiséget és még ki tudja mennyi mindent, szakvéleményt adnak a porlasztók állapotától. (Pl. a jónevő Filep dízelnél 6eFt/db a porlasztók vizsgálatának ára) Az árak széles szórásban vannak, a cikk írásakor kb 40e Ft/db a porlasztó, illetve kb 2 óra szerviz rezsidíj a csere és a programozás. Turbócsı repedés Nem okoz vészüzemet, de a teljesség kedvéért megemlítjük a teljesítményvesztést okozó leggyakoribb hibát, amitıl azt hisszük, hogy kispockival vagyunk… : ) Ha a turbócsövünk kiszakad, a töltınyomás elszelel, nem lesz erınk, autónkat mindenki alázza majd a dombon, illetve kipufogónkon elszelelı korom vetekszik egy Zilével. Házilag javítható, bár ez a mővelet már aknát igényel, illetve az alkatrész is drágább, a tönkrement csıszakasztól függıen a tízezres árkategóriában van.