Függőleges stabilizátor rúd - kutyacsont - csere

A MondeoWiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen Fusim (vitalap | szerkesztései) 2010. április 7., 15:26-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „ Futómű == Előzmények == Amennyiben elinduláskor, megálláskor, egyenetlen úton haladáskor vagy fekvőrendőrön áthajtáskor …”)

(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Futómű


Előzmények

Amennyiben elinduláskor, megálláskor, egyenetlen úton haladáskor vagy fekvőrendőrön áthajtáskor koppanó hangot hallani az első futóműből valószínű a függőleges stabilizátorok valamelyikének a gömbfeje kikopott.

Ellenőrzés A hiba okának felderítéséhez állítsuk az autót szilárd burkolatú felületre. Húzzuk be a kéziféket, ékeljük ki a hátsó kerekeket majd, a gyanús oldalon lazítsuk meg az első kerékanyákat. Emeljük meg, bakoljuk alá az autót, vegyük le az első kereket. Egy palackos emelővel a lengőkart alátámasztva – kis mértékben megemelve - tehermenetesítsük a stabilizátort és mozgassuk meg a függőleges stabilizátor-rudat. A vékony pálca két végén lévő gömbfejekre figyeljünk és ellenőrizzük a kopásukat. (Az alkatrészt gyakran nevezik kutyacsontnak is, a kanyar-stabilizátort és a lengéscsillapítót köti össze.) Amennyiben valamelyik gömbfejnél lógást, kopogást tapasztalunk az alkatrészt, ki kell cserélni. Célszerű az ellenőrzést mindkét oldalon elvégezni. Szereljük vissza a kereket, engedjük le az autót és húzzuk meg a kerékanyákat a talajon állva Szerezzük be a cserealkatrészt.

Tipp: A vizsgálat előtt a futóművet gőzborotvával mossuk le.

A cseredarab beszerezhető Ford alkatrész-kereskedésekből, de utángyártottból is széles a választék. A gyártó kétféle cseredarabot ajánl egy hengeres szárú Motocraft és egy könnyített kereszt száras Made in Japán feliratos változatot. Az utángyártott termékek között is van többféle minőség. Lehetőleg fém gömbfej házas darabot válasszunk, amin precíz kialakítású a porvédőt fém karika rögzíti. Létezik nagyon olcsó gumis porvédő rögzítéssel, az elég keveset bír.


Szükséges szerszámok anyagok

(A különböző alkatrészgyártók miatt eltérő szerszámokra is szükséges lehet)

  • 13, 14, 15, 17 Villáskulcsok lehetőleg 2 készlet!
  • 17-es vékony villáskulcs pl.: szerszámoldó kulcs vagy bicikli kulcs
  • 5 vagy 6mm-es imbusz kulcs – gyártófüggő
  • patentfogó
  • drótkefe
  • védőkesztyű
  • csavarlazító spray
  • kalciumos kenőzsír
  • vékony csavarhúzó
  • műszerész fogó
  • kis méretű sarokcsiszoló + védőszemüveg (végszükség esetén)


Előkészületek – ajánlott!

A vékony csavarhúzó segítségével akasszuk ki az új kutyacsont porvédő rögzítő gyűrűt és emeljük le a porvédőt. Kalciumos kenőzsírral kenjük meg gazdagon a gömbfejet – forgassuk körbe, míg szépen bedolgozza. Tegyünk kevés zsírt a porvédőbe és illesszük a helyére. A műszerész fogóval akasszuk vissza a porvédő rögzítő gyűrűt. Ellenőrizzük a fix rögzítést a kifolyt zsírt, törüljük le papír törlőkendővel. Ügyeljünk, hogy a porvédő ne sérüljön!


Kiszerelés

Állítsuk az autót szilárd burkolatú felületre. Húzzuk be a kéziféket, ékeljük ki a hátsó kerekeket majd, lazítsuk meg az első kerékanyákat – a megfelelő oldalon. Emeljük meg, bakoljuk alá az autót, vegyük le az első kereket. Egy palackos emelővel a lengőkart alátámasztva – kis mértékben megemelve - tehermenetesítsük a stabilizátort. Tisztítsuk le a rozsdát a régi stabilizátor kar gömbfej csavarjairól és fújjuk be csavarlazítóval – várjunk pár percet, míg a szer hat. A megfelelő kulcsokkal oldjuk az önzáró anyát, tartsunk ellen a gömbfej tövében az oda illeszkedő villáskulccsal, bicikli kulccsal vagy a patentfogóval - ami elfér. Extrém esetben, ha a csavart több próbálkozás után sem sikerül eltávolítani sarokcsiszolóval vágjuk ketté a stabilizátor-rudat, hajtsuk félre és vágjuk le az anyát. A gumi alkatrészeket nedves rongyokkal védjük meg a szikraesőtől, használjunk védőszemüveget. A vágás közben ügyeljünk a futómű alkatrészekre!

Beszerelés

Kenjük meg az új kar gömbfej meneteit szerelő pasztával vagy zsírral és szereljük be. A felső gömbfej anya a lengéscsillapítónál a sárvédő felé essen. Az alsó anya a bölcső felé kell, kerüljön. A csavarokat húzzuk meg. Szereljük vissza a kereket, engedjük le az autót és húzzuk meg a kerékanyákat a talajon állva.

Pakoljuk el a szerszámokat. A szennyezett rongyokat, papírokat gyűjtsük össze egy zacskóba, kössük el a száját és tegyük be a csomagtartóba, hogy legközelebb egy benzinkúton kidobhassuk.


Ellenőrzés

Alacsony forgalmú időszakban, próbaúton ellenőrizzük a futómű helyes működését.

A szereléshez sok sikert kíván: fusi misi