Vákuumelosztó javítása V6 motorokon

A MondeoWiki wikiből
A lap korábbi változatát látod, amilyen MondeoTade (vitalap | szerkesztései) 2010. november 2., 18:39-kor történt szerkesztése után volt. (Új oldal, tartalma: „Vákumelosztó javítás a véhatos motoron A mai otthon is elvégezhető javítás tárgya az egyik -szerintem-leggyengébb pontja a véhatos motoroknak.Ez a tűzfal és…”)

(eltér) ←Régebbi változat | Aktuális változat (eltér) | Újabb változat→ (eltér)

Vákumelosztó javítás a véhatos motoron

A mai otthon is elvégezhető javítás tárgya az egyik -szerintem-leggyengébb pontja a véhatos motoroknak.Ez a tűzfal és a blokk között található vákumelosztó (a hivatalos neve nem tudom mi,nekem ez illik rá a legjobban).Az autóm vásárlásakor is már törött volt a csövek közül egy,később a le-fel szereléskor az összes eltört.Az anyaguk elöregedett a hő hatására az évek múlásával.Kaptam cseredarabot,de a legutolsó szereléskor az is tört.Mit is csinál ez a kicsi de létfontosságú alkatrész?Elosztja a motor vákumát.Többek között az EGR,hűtés-fűtés szabályozás és az üzemanyag nyomásszabályozó felé.Főleg emiatt fontos a jó állapot,mert különben egyszerűen nem fog menni az autó csak nagyon betegesen.Az új ára tizenezer forint,amit nemigen óhajtottam kiadni rá,de nem tudtam,mivel váltsam ki a gyári műanyag csöveket.A megoldás az orrom előtt volt,de csak most tudatosult bennem.Ez pedig a lányom és a nyalókája,pontosabban annak pálcája.Feltűnt,hogy szemre mintha akkora lenne az átmérője,mint ezeknek a csöveknek.Kipróbáltam és tökéletesen illeszkedett az összes gumi elemhez,nem lötyögött,rendesen szorult a lyukakban,de nem nyomta szét azokat.Az eredeti csövekből az EGR-re menőt megtartottam,nem találtam rajta repedést,törést.

Szerszám igény

  1. 4 db nyalókapálca (chupa chups...)
  2. az eredeti gumi idomok
  3. olló,penge;
  4. szövet ragasztószalag
  5. melegítésre alkalmas eszköz (nálam gázforrasztó)
  6. némi idő

Javítás folyamata

  1. Húzzuk le óvatosan az EGR mágneskapcsolójáról,az üa. nyomásszabályzóról,a hűtés-fűtés csövéről az EGR-ről a gumi idomokat.Van egy negyedik cső is,amit nem tudtam azonosítani mit is csinál,valahol eltűnik a mélységben.A képen látható,hogy az eredetit lefényképeztem.A későbbi összeszereléskor nagyon hasznos segítség,ha tudjuk,melyik cső hová csatlakozik. Ha az üa. csövét nem bírjuk széthúzni, inkább vegyük le a szívósort, mert ha eltörik, akkor gyalogolni kell a legközelebbi boltba gumicsőért a toldáshoz. A fűtés csöve vastagabb falú, mint a többi, de a belső átmérője kisebb. Nálam cm-s darabokban is képes volt törni, vigyázzunk rá! Szerencsére gyárilag elég hosszú... A szívósorból jövő egyenes műanyag cső törékeny, én már eltörtem egyet, pótlása kishazánk viszonyai közepette nehézkes... a rásegítő csövét nem húztam ki, mert nem zavart. Ha kellő figyelemmel és óvatossággal járunk el, akkor több bosszúságtól is megkímélhetjük magunkat.
  2. A leszedés után a képen látható pókszerű akármit tartjuk a kezünkben. Én nem pont a gyári szerint raktam össze, hogy a csövek a lehető legkevésbé nyomják egymást. A hűtés-fűtés csövét melegítés után meghajlítottam, mert az idom felrakása után a legegyszerűbben így lehet a fűtőboxba menő csövet törés nélkül beledugni. Többszöri bepróbálás után méretre vágtam a pálcákat és a szövetszalaggal egymáshoz rögzítettem a csöveket. Figyeljünk a helyes összerakásra mert nem igazán jó érzés, ha az EGR kapcsolója lekapcsolja az ü.a. vákumellátását... A szövetszalag tapasztalatom szerint a hő hatására száradás után a szövetrétegek egymáshoz tapadnak és nem engedik el egymást.
  3. Ha mindent jól csináltunk,akkor visszarakás után egyenletesen járó motor és fulladás nélküli gázadás lesz a jutalmunk (feltéve,hogy minden más rendben van...)


Jó szerelést kívánok!

Misi107