Kombi csomagtér ajtó zárjának felújítása - Mk1/Mk2
Kombi csomagtér ajtó zárjának felújítása - Mk1/Mk2
Probléma: csak kulccsal vagy távirányítóval nyitható a zár, gombnyomásra semmi.
Megoldás: a zárban lerakódott koszt kipucoljuk.
Eredmény: széles mosoly és nem kell a kulcs a hátsó ajtó nyitásához.
1.ábra: A FELFOGATÁSI PONTOK
Először is az ajtó borításától kell megszabadulni (esetünkben kombi ajtót tárgyalunk, a többinél egyéni leleményesség szükséges). Ezt oldalanként 3 csavar és belül műanyag patentok tartják. A csavarok helyét az 1. ábra mutatja, a patentokat a 3. ábrán jelöltem: pirossal bordás hengerek, sárgával bepattintós fülek. Kell egy kis bátorság, de legfőképpen óvatosság a leszedéséhez, nehogy eltörjük őket.
A 2. ábrán a csavarok háttámasza van.
2.ábra: CSAVAR HÁTTÁMASZ
3. ábra: A PATENTOK
A zárszerkezetet egy lemez takarja 4 csavarral, ezt is leszedjük.
A zárat valójában elektromotor működteti, ennek a kapcsolója látszik az 5. ábrán, az a fekete doboz. Praktikus levenni, mert a babrálás közben többször is nyitogathat, ha véletlenül megnyomjuk. Két fül tartja (piros nyilak), de óvatosan húzzuk le, mert két stift is megy belőle, ami a helyén tartja. Ezeket a 6. ábrán jobban látni.
4. ábra: TAKARÓLEMEZ
5. ábra: A MECHANIZMUS
6. ábra: KAPCSOLÓ KISZEDVE
7. ábra: RÖGZÍTŐFÜL
A zárhengerről húzzuk le a tokot. Ezt kétoldalt fülek tartják, amiket csavarhúzóval elég nehézkes kiakasztani, én valami kisebb kampót vagy laposfogót javasolnék. Ha lehet, ezt a részt ne törjük el… (7. ábra)
8. ábra: RETESZLEMEZ
Ezután már csak a hengert tartó reteszt (8. ábra) kell kihúznunk és kiemelhető a zárbetét. A lemezkét az 5. ábrán sárga nyíllal jelöltem
A zárhenger (9. ábra) végén más az alsó és felső oldal, ezt kiszedéskor jegyezzük és jelöljük meg, nehogy az összerakás után újra ki kelljen szedni.
A zárhenger 4 számunkra érdekes részből áll: a fém külső ház, ezen egy gumi tömítő (ami valószínűleg nem tömít eléggé, mert a fotók alapján némi víz befolyik), egy műanyag rögzítőkupak és maga a zár. A kupakot négy oldalról kell kipattintani, ezután lehet a zárat kiszedni (leginkább óvatosan kiütni) a hüvelyből.
9. ábra: KOMPLETT ZÁR
10. ábra: A ZÁR SZÉTSZEDVE
A zárbetétet és a hüvelyt is meg kell tisztítani, nálam valamilyen vízkőszerű lerakódás volt rajtuk. A csiszolást nem javaslom, hátha túlságosan megkarcolódik a cucc, egyszerűen egy késsel le kell kapargatni a mocskot. A tok peremes végén van egy tömítőgyűrű a belső oldalon, ezt lehetőleg ne sértsük meg, mert valamennyire azért véd a behatoló víztől. Miután minden alkatrész tiszta, zsírozzuk be a hengert és rakjuk össze.
A beszerelés fordított sorrendben történik, ha idáig eljutottál, nem okozhat gondot.
(Zsombi - köszönet TáDénak a tanácsokért)