Tömítéscsere benzin tank és a betöltőcső között (Mk1-Mk2 kombi)
Tömítéscsere benzin tank és a betöltőcső között
Autó: MkII -2,0 benzin -kombi
Sajnos el kezdett folyni a benzin a tankból. Főleg teletankolt állapotban, az autó alá nézve látszott, hogy a betöltő cső és a tank találkozásánál van a hiba. Gyors utánajárás után kiderült, hogy ott van egy tömítés, ami rendelhető, cserélhető. A csere hivatalosan a tank leszedésével együtt jár, de Fusi Misi ötlete alapján meg lehet csinálni e nélkül, bár még egy kis trükkre azért szükség volt. A szerelést én felbakolt autón végeztem, aknából valószínűleg kényelmesebb ez a művelet. (A szerelés alkalmával nem készültek fotók, így utólag szedtem szét az autót, bizonyos részletek így lemaradnak)
A szereléshez szükséges
A tömítés: Finis kód:
- emelő, ha ez az autó saját emelője, akkor ezen kívül szükség lesz még egy hidraulikus emelőre is
- bak
- 8-as csőkulcs, vagy dugókulcs
- 6-os dugókulcs
- 13-as dugókulcs+hosszabbító szár
- 8-as villás vagy csillag-villás kulcs
- kereszt hornyos csavarhúzó
- egyenes csavarhúzó
- laposfogó
- kitartás és türelem
- esetleg egy segítő ember, bár én egyedül csináltam
Óvintézkedések
A tömítéscseréhez meg kell emelni az autót, hogy alá tudjunk feküdni. MINDENKÉPPEN bakoljuk fel az autót. A betöltő cső kiszedéséhez elég intenzíven rángatni kell a csövet, ha csak emelőn áll az autó magunkra ránthatjuk az egészet. Még egyszer: csak emelőről ne végezzük el a szerelést.
FIGYELEM: Az üzemanyag tartály biztonsági berendezés, sem a cikk szerzője, sem a klub nem vállal felelősséget az esetleges szerelésből adódó hibákból eredő károkért!
A szerelés menete
- Emeljük fel az autó jobb hátulját, előtte húzzuk be a kéziféket, tegyük sebességbe az autót, és az autó bal oldalán ékeljük ki a kerekeket. Lazítsuk le a kerékanyákat, emeljük fel az autót, tegyünk bakot az autó alá, az emelőt meg vegyük ki. Vegyük le a kereket. Vegyük ki a dobbetétet. Ezt műanyag csavarok fogják, ugyanúgy mint az első dobbetéteknél. A csavarokat ki kell tekerni, és azt a műanyag hüvelyt, amibe be voltak csavarva, egy fogóval ki kell húzni a helyéről. Nem csak szemben van ilyen csavar, hanem a belül- felül is. Valamint egy csavar fogja a hátsó lökhárítóhoz, azt is szedjük ki. Ha benézünk a futómű mögé láthatjuk, hogy merre kanyarog a betöltő cső. Fotó
- 2 db 8-as fejű lemezcsavar fogja, ezeket innen az autó mellől benyúlva, vagy az autó alá feküdve ki tudjuk szedni egy csillag-villáskulcs segítségével. A sima villás kulccsal is el tudunk boldogulni.
- Nyissuk ki a tanksapka ajtót. Látunk ott egy csavart. Azt vegyük ki egy 8-as dugókulcs vagy egy 8-as csőkulcs segítségével.Fotó
- Nyissuk ki a csomagtartót, vegyük le a jobb oldali takaró burkolatot, alatta láthatóvá válik a tankajtó nyitó mechanizmus. Egy lapos fogó segítségével nyomjuk össze a bowden végén lévő szemet és vegyük ki a bowdent a zárnyelvből.Fotó
- Csavarhúzóval feszegessük szét a tömítés feszítő lemezkéit, és vegyük ki a tömítést.Fotó
- Fordítsuk el a zárnyelvet a helyén. Ehhez használhatunk körmös kulcsot, vagy egy pontozót és egy kalapácsot. Nem kell a zárnyelvet körbetekergetni, csak egy ¼ fordulatot kell fordítani rajta, és kivehető a zárnyelv. Ezután vegyük ki a tanksapka ajtót. Ez gyakorlatilag az egész ajtó elfordításával lehetséges, szintén bajonett zár jelleggel. Most jön a trükk.
- A betöltő cső kiszedéséhez nem elengedhetetlenül fontos, de jelentősen leegyszerűsíti a menetet, ha lejjebb engedjük a benzintank jobb oldalát. A betöltő cső visszafűzéshez viszont mindenképpen kell ez a művelet. Legalábbis nekem e nélkül nem sikerült. Tehát a tank jobb oldalát engedjük le. Előtte az utastérben a hátsó üléslapot emeljük fel, alatta megtaláljuk az AC pumpát takaró gumidugót. Azt vegyük ki, és az AC elektromos csatakozóját húzzuk le. Nehogy megfeszüljön, elszakadjon ez a kábel a tank lejjebb engedése alatt.
- Támasszuk alá a tankot. Én egy hidraulikus emelőt tettem alá, ezzel lehet emelni, süllyeszteni a tankot ízlés szerint. (A szerelés alatt nekem kb 40-50 liter benzin volt a tankban, ez kb.40- 50 kg) Csavarozzuk ki a tank jobb oldali hevederjét tartó csavart egy 13-as dugókulccsal, itt szükség lehet egy hosszabbító szárra is. Ha a csavart kivettük, engedjük le az emelő segítségével a tankot, amaddig csak lehet. Igazság szerint, nálam még ez is kevés volt, így még lejjebb kellett feszíteni a tankot, ahhoz hogy össze tudjam rakni a rendszert, de a szétszedéshez elég amennyit magától jön lefelé.
- Ha ezen túl vagyunk, akkor mászhatunk be az autó alá. Ki kell venni a betöltő csövet, ehhez ki kell akasztani a fehér színű műanyag bajonettzár füleit. Fotó
- Nyúljunk alá csavarhúzóval és feszítsük fölfelé, ha már kettő kipattant, akkor a harmadik már megy magától.
- Húzzuk ki a csövet. Vegyük ki a tömítést. Ez így szépen hangzik egy mondatban, de ez nekem kb fél órámba tellt. A tömítés egy eléggé összetett alakos darab, ami egy vállra ül fel. Fotó Kézzel nem lehet kivenni. Én betoltam egy csavarhúzót a tömítés és az azt tartó cső fala közé, és az így keletkezett résbe bedugtam egy vékony csőrű fogó egyik csőrét, így már rá tudtam fogni a fogóval és ki tudtam húzni. Demo fotó
- Ez után én kipucoltam a tank nyílását, sajnos nekem tele volt „olajsárral”, amiből a tankba is jutott, bízom a benzinszűrő jóságában. A tanknyílást alaposan ki kell tisztítani, mielőtt az új tömítés belekerül. Rongy, papírtörlő, féktisztító folyadék, pepecs munka, hanyatt feküdve az autó alatt.
- Az új tömítés berakása előtt a tömítést én körbekentem szilikonzsírral, könnyebben pattintható be a helyére, és a betöltőcső is könnyebben csúszik be a helyére. A tömítés visszarakása szintén macerás, kis bűvészkedés után bemegy a helyére, szerszám nem kell hozzá, max. egy kis „nőgyógyásztapasztalat”.
- Ezután fűzzük be a betöltőcsövet, ha kell, feszegessük lejjebb a tankot, hogy a cső bemenjen a tankba. Pattintsuk be a fehér műanyagot. Emeljük vissza a tankot. Rögzítsük a tankot a hevederrel és a saját csavarjával.
- Ezután rakjunk vissza mindent, amit leszedtünk az autóról, értelemszerűen a leszerelésnek megfelelő fordított sorrendben.
- Én még egy dolgot tettem meg a dobbetét visszarakása előtt. A dobbetét mögött elég alaposan felgyülemlett a sár az idők folyamán, valamint elkezdett rozsdásodni a kasztni. A sarat lepucoltam, a rozsdát egy flexre erősített drótkoronggal leszedtem, a helyét meg bekentem alvázvédővel. Hátha tovább bírja az autó a megpróbáltatásokat.
- Miután mindent visszaszereltem a helyére, mentem egy zötykölődös-lötykölődős próbakört, ami után kiderült, hogy már nem folyik el a benzin, így a beavatkozás sikeres volt.