Ford Mondeo Club Hungary Ford Mondeo Club Hungary
2024.04.19 péntek, 20:29:34 *
Üdvözlünk, Vendég. Kérlek jelentkezz be vagy regisztrálj.

Jelentkezz be a felhasználóneveddel, jelszavaddal és add meg a munkamenet hosszát
Hírek: Keress minket a Facebook-on is! => www.facebook.com/fordmondeoclub
Advanced Search  
Oldalak: [1]   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: MKX / MK1-MK2 Szellőzőrendszer - csak a szélvédőre fúj  (Megtekintve 28824 alkalommal)
0 Felhasználó és 1 vendég van a témában
HZsolt92
Globál Moderátor
Fórumfüggő
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 23820


RULE: Turbos make torque, and torque makes fun


E-mail
« Dátum: 2011.03.14 hétfő, 19:30:34 »

MK1-MK2 Szellőzőrendszer - csak a szélvédőre fúj
Írta: Pumukli23

Bevezető

Tünetek:
  • Bármilyen állásba tekerjük a forgókapcsolót, a rendszer mindig a szélvédőre fújja a levegőt.  
  • Járó motornál (vagy a motor leállítása után közvetlenül) halk sziszegő hang hallható a műszerfal mögül.

A probléma az, hogy valahol elszökik a vákuum, ezt kell megkeresnünk.
A cikk folyamán csak "félmegoldást" alkalmazok, ugyanis feláldozom a belső levegő keringetést az irányítható szellőzés miatt. Smiley
Köszönet FürgeTeknősnek és TáDénak, a fórumos segítségért Smiley


Röviden


Azoknak, akiknek csak a lényeg kell:
  • Nézzük meg, hogy van-e vákuum az utastéri csövekben. Járó motornál húzzuk le a zöld nyíllal jelölt vákuumcsövet (csöveket), ha sziszeg, akkor a probléma az utastérben, és nem a motortérben van.
  • Általában a vákuum a szellőzőrendszer vezérlőpaneljának csatijainál szökik el. Szedjük le a műszerfal középső részét (rádió, hamutartó, 2-4 csavar, 3 patent) csavarozzuk le a panelt.
  • A középső kapcsolóra 5, a jobb oldalira 3 vákuumcső megy. Utóbbinál szokott a probléma lenni, vagy eldugul, vagy elfogy egy bizonyos zöld 'csúszós'-tömítőpaszta.
  • Ha leszedjük a csatikat akkor járó motornál el lehet játszadozni, hogy mikor mi sziszeg és kis szerencsével kikövetkeztethető, hogy merre van a gond:)
  • Fogjuk be a 3 csöves csati mind3 lyukát, és próbáljuk ki a rendszert. Ha minden ok, minden fokozatban a kívánt helyekre fúj, akkor dugózzuk le, vagy szigszalaggal ragasszuk le a 3-as csatlakozót, és hagyjuk szabadon.
  • Ezzel a fenti problémát megoldottuk, cserébe kaptunk egy újat: A belső levegő keringetésre nem tud átváltani a rendszer.


Hosszan, képekkel

Nézzük meg, hogy van-e vákuum az utastéri csövekben. Járó motornál húzzuk le a zöld nyíllal jelölt vákuumcsövet (csöveket), ha sziszeg, akkor a motor rendesen előállítja a vákuumot és el is jut az utastérig. A hiba valahol az utastérben lesz. Ha nincs sziszegés, akkor a motortérben érdemes keresgélni.



Itt úgy vélem érdemes megemlíteni egy "hasonló" problémát is, amikor a ventilátor csak 4-es fokozatban hajlandó működni. A fokozatokat a mondinál a mérnökök előtét ellenállásokkal oldották meg, ezeket a hűtés miatt a beáramló levegő útjába tették. Ezek egy ellenálláslétrán csücsülnek, ami az én esetemben szinte szénné égett Smiley Ezért fontos, hogy jó állapotban legyen a ventilátor és tiszta legyen a pollenszűrő, hogy legyen elég erős légmozgás, ami lehűti az ellenállásokat. Általában egy hőbiztosíték megy tönkre, ezt szokták cserélni (csokival, forrasztani nem lehet). A 4-es fokozat direktbe van kötve, ezért működik. A képen az ellenálláslétra helye látszik, egy torx csavar fogja, utána ki lehet venni.





Általában a vákuum a szellőzőrendszer vezérlőpaneljának csatijainál szökik el, most ezt az utat járom végig. (Esetleg lehet ellenőrizni több helyen is, hogy van-e vákuum, pl a vezető jobb térdénél a középkonzolnál).

Ki kell szerelnünk a vezérlőpanelt:
- Vegyük ki a rádiót. Ha gyári Ford fejegységünk van, akkor 4 szöggel nyúljunk be a 4 lyukon, és a szögeget kifele feszítve ki lehet húzni a rádiót. Akinek nincs 4 keze, csinálhatja oldalanként is Smiley
- Ez után vegyük ki a hamutartót (húzzuk nyitott állapotban magunk fele) és pattintsuk le a szivargyújtó burkolatát. Látunk két csavart, ezeket csavarjuk ki. Lehet, hogy a rádió oldalánál is van 1-1 csavar. Sajnos nem tudom, mert nálam egy sem volt sem itt, sem a hamutartónál.. Éljen, hogy valakik precízen rakták össze.. Sad Viszont ennek ellenére is egész stabil volt a középkonzol Cheesy
- Fent 3 patent tartja, ezeket óvatosan pattintsuk ki (Nálam a 3-ból 2 törött volt..)
- Ha nincs ülésfűtésed, hanem egy kis tartó van a kapcsolók helyén, mint nekem, akkor sokat lehet szívni a műanyag levételével, mert elég mélyre benyúlik a rádió kerete alá, és nem engedi felfele/kifele húzni a borítást. Az "üreg"-et nem bírtam kipattintani, mert 4 elég nagy fül szorítja oda, és lehetetlen hozzáférni. Akinek van kedve, az leveheti a váltó körül a műanyag borítást, és akkor nem kell felfele, csak kifele húzni a középkonzol borítását. Akinek nincs kedve, az addig hajlítgatja az egészet miliméterről miliméterre, amíg ki nem jön. Viszont összerakásnál mindenképp ki kell szedni a tartó üreget. Itt csavarhúzóval már a fülek alá lehet nyúlni Smiley (Mielőtt vis***akom, lereszelek kicsit a fülekből, hogy később ki lehessen szedni feszegetés nélkül)
- Vegyük le a kisebb (3as) vákuumcsatlakozót a panelról. Indítsuk be a motort, kapcsoljuk be a ventilátort (pl 3asra), próbáljuk ki, hogy ha a 3as csati mindhárom csövét lefogjuk az ujjunkkal, akkor működik-e rendesen a váltás a szélvédő/utastér/lábtér stb között. Ha igen, és megelégszünk a nem tökéletes megoldással, akkor dugózzuk le, vagy szigszalaggal ragasszuk le a vákuumcsati végét, próbáljuk ki még egyszer-kétszer, és ha minden ok, rakjuk össze.

Ilyenkor sajnos nem lesz belső levegő keringetés, mert nem tud átváltani. A ventilátor akkor is beindul és működik ha belsőre állítjuk, de a rendszer kintről fogja szívni a levegőt..











Azoknak, akik többet akarnak szerelni

Aki nem elégszik meg a fél megoldással, vagy nem szűnt meg a ledugózással a probléma, az a darabokra szedheti az egészet a következő módon.

- Vegyük le az összes csatlakozót a panelről, természetesen mindet másképp kell Smiley Csavarozzuk le a vezérlőpanelt a középkonzol borításáról, 4 csavar tartja, ezt a képen piros nyilak jelölik. A piros körök a vákuumcsatik. A 4 fekete kis kör alapú de négyzetes végű mütyürük a világítás foglalatai, benne csücsülnek az izzók.
- Sétáljunk el egy asztalhoz a panellal.
- A 3 tekerőt le tudjuk húzni a helyükről. Mind hármat ugyanúgy kell, nekem a hőfok állítós tekerentyű nehezen adta meg magát.











- Ha valaki ki akarja szedni a középső kapcsolót: Ez után a fenti képen sárgával jelölt patentokat kipattinthatjuk, ekkor lejön a fekete előlap. Bent látszik két kék fog, ezeket nyomjuk össze.
- A jobb oldali fokozatkapcsoló leszedéséhez nem kell levenni az előlapot, csak a tekerőt. Hátul találunk egy torx csavart, csavarjuk ki, majd ez után a csatlakozót kicsit elforgatva ki tudjuk húzni.
- A csatlakozó tetejét le tudjuk szedni. 4 fül tartja, a lenti képen piros nyilakkal jelöltem. (Ha jól emlékszek vissza, előbb az elsőket, utána az oldalsókat kell kipattintani egy lapos csavarhúzóval, így könnyebben szétjön.. ha rosszul emlékszek, akkor fordítva Smiley Itt is lehet zsírozni egy kicsit, itt található a rugó egy golyóval, ez adja a kapcsoló "ellenállását" és "beugrását" a megfelelő fokozatokba.
- A sárga nyilak szintén 4 fület jelölnek ezek kipattintásával (jó kis játék..) lehet szétszedni a kapcsolót. Ekkor már látszódnak az érintkezők, ezeket kicsit meg lehet zsírozni, nekem azóta sokkal könnyebben forog a kapcsoló. Ha vákuumcsatikat nézzük, akkor látszik, hogy egy csúsztatható műanyag elembe végződnek. Elvileg ezt löki arrébb a kapcsoló, ha belső keringetésre állítjuk, ekkor máshova jut a vákuum.















- Ezt egy zöld trutyival szigetelték és kenték (vákuum ne szökjön, de csússzon). Sok esetben ez a zöld trutyi bekerül a csövekbe és dugulást okoz, ez is lehet probléma, ekkor a cső másik végén érdemes megfújni valami tüdőnél kraftosabb dologgal Smiley Az én esetemben kevés volt a zöld trutyi és elengedte a vákuumot, próbáltam sima grafitos zsírt odatenni, de elengedte a vákuumot, ezért választottam végül a vákuumcsati kiiktatását (szigszallag).





- Betettem egy képet arról is, hogy milyen izzó való a panelba. Összesen 4 db 12 Voltos 1,2W-os, foglalatnál el kell fordítani, akkor kijön, fogóval óvatosan ki lehet szedni az izzót a foglalatból, autósboltban asszem 60 Ft-ért kaptam darabját. (Ha jól tudom ekkora méretben van kész ledes is, amit csak be kell tenni aztán örökélet +1 nap Smiley

- Ha kiderül pontosan milyen anyag való oda, akkor javítható a dolog, és lényegesen olcsóbb mint több ezer forintért egy új vagy bontott csatlakozót venni, aminél szintén elő jöhet ez a hiba.

Köszönöm, hogy elolvastad a cikket, sikeres javítást kívánok! Smiley

A cikk Pumukli23 engedélyével került ki az oldalra!!!
« Utoljára szerkesztve: 2015.10.11 vasárnap, 22:56:32 írta Zsolteey » Naplózva


2019 NISSAN NAVARA NP300
2017 CITROEN C3 VAN

múlt:
2001 TDDI 4DOOR 
2003 TDCI 5DOOR
2002 2.0 TDDI TURNIER
2007 2.5T 4 DOOR PANTHER BLACK TITANIUM X
2008 2.0 TDCI 5DOOR PANTHER BLACK TITANIUM AUTOMATA
Oldalak: [1]   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás:  

Az oldal 0.086 másodperc alatt készült el 25 lekéréssel.