Szellőzőrendszer - csak a szélvédőre fúj
Bevezető:
Tünetek
- Bármilyen állásba tekerjük a forgókapcsolót, mindig a szélvédőre fújja a levegőt.
- Járó motornál (vagy a motor leállítása után közvetlenül) halk sziszegő hang hallható a műszerfal mögül.
A probléma, hogy valahol elszökik a vákuum, ezt kell megkeresnünk.
A cikk folyamán csak "félmegoldást" alkalmazok, ugyanis feláldozom a belső levegő keringetést az irányítható szellőzés miatt.
Köszönet FürgeTeknősnek és TáDénak, a fórumos segítség miatt :)
Röviden:
Azoknak, akiknek csak a lényeg kell:
- Nézzük meg, hogy van-e vákuum az utastéri csövekben. Járó motornál húzzuk le a zöld nyíllal jelölt vákuumcsövet (csöveket), ha sziszeg, akkor a probléma az utastérben, és nem a motortérben van.
- Általában a vákuum a szellőzőrendszer vezérlőpaneljának csatijainál szökik el. Szedjük le a műszerfal középső részét (rádió, hamutartó, 2-4 csavar, 3 patent) csavarozzuk le a panelt.
- A középső kapcsolóra 5, a jobb oldalira 3 vákuumcső megy. Utóbbinál szokott a probléma lenni, vagy eldugul, vagy elfogy egy bizonyos zöld 'csúszós'-tömítőpaszta.
- Ha leszedjük a csatikat akkor járó motornál el lehet játszadozni, hogy mikor mi sziszeg és kis szerencsével kikövetkeztethető, hogy merre van a gond:)
- Fogjuk be a 3 csöves csati mind3 lyukát, és próbáljuk ki a rendszert. Ha minden ok, minden fokozatban a kívánt helyekre fúj, akkor dugózzuk le, vagy szigszalaggal ragasszuk le a 3-as csatlakozót, és hagyjuk szabadon.
- Ezzel a fenti problémát megoldottuk, cserébe kaptunk egy újat: A belső levegő keringetésre nem tud átváltani a rendszer.
Hosszan, képekkel:
(A képekre kattintva megnézheted őket nagyobb méretben!)
- Nézzük meg, hogy van-e vákuum az utastéri csövekben. Járó motornál húzzuk le a zöld nyíllal jelölt vákuumcsövet (csöveket), ha sziszeg, akkor a motor rendesen előállítja a vákuumot és el is jut az utastérig. A hiba valahol az utastérben lesz. Ha nincs sziszegés, akkor a motortérben érdemes keresgélni, sejtésem szerint ez a cikk segíthet: Vákuumhibák felderítése
- Itt úgy vélem érdemes megemlíteni egy "hasonló" problémát is, amikor a ventilátor csak 4-es fokozatban hajlandó működni. A fokozatokat a mondinál a mérnökök előtét ellenállásokkal oldották meg, ezeket a hűtés miatt a beáramló levegő útjába tették. Ezek egy ellenálláslétrán csücsülnek, ami az én esetemben szinte szénné égett :) Ezért fontos, hogy jó állapotban legyen a ventilátor és tiszta legyen a pollenszűrő, hogy legyen elég erős légmozgás, ami lehűti az ellenállásokat. Általában egy hőbiztosíték megy tönkre, ezt szokták cserélni (csokival, forrasztani nem lehet). A 4-es fokozat direktbe van kötve, ezért működik. A képen az ellenálláslétra helye látszik, egy torx csavar fogja, utána ki lehet venni. A fentieket emlékezetből írtam, lehet benne pár pontatlanság, közben megtaláltam ND oldaláról az ide vonatkozó cikket: Tücsökzene
- Általában a vákuum a szellőzőrendszer vezérlőpaneljának csatijainál szökik el, most ezt az utat járom végig. (Esetleg lehet ellenőrizni több helyen is, hogy van-e vákuum, pl a vezető jobb térdénél a középkonzolnál).
Ki kell szerelnünk a vezérlőpanelt:
- Vegyük ki a rádiót. Ha gyári Ford fejegységünk van, akkor 4 szöggel nyúljunk be a 4 lyukon, és a szögeget kifele feszítve ki lehet húzni a rádiót. Akinek nincs 4 keze, csinálhatja oldalanként is :)
- Ez után vegyük ki a hamutartót (húzzuk nyitott állapotban magunk fele) és pattintsuk le a szivargyújtó burkolatát. Látunk két csavart, ezeket csavarjuk ki. Lehet, hogy a rádió oldalánál is van 1-1 csavar. Sajnos nem tudom, mert nálam egy sem volt sem itt, sem a hamutartónál.. Éljen, hogy precízen rakták össze.. :( Viszont ennek ellenére is egész stabil volt a középkonzol :D
- Fent 3 patent tartja, ezeket óvatosan pattintsuk ki (Nálam a 3-ból 2 törött volt..)
- Ha nincs ülésfűtésed, hanem egy kis tartó van a kapcsolók helyén, mint nekem, akkor sokat lehet szívni a műanyag levételével, mert elég mélyre benyúlik a rádió kerete alá, és nem engedi felfele/kifele húzni a borítást. Az "üreg"-et nem bírtam kipattintani, mert 4 elég nagy fül szorítja oda, és lehetetlen hozzáférni. Akinek van kedve, az leveheti a váltó körül a műanyag borítást, és akkor nem kell felfele, csak kifele húzni a középkonzol borítását. Akinek nincs kedve, az addig hajlítgatja az egész miliméterről miliméterre, amíg ki nem jön. Viszont összerakásnál mindenképp ki kell szedni a tartó üreget. Itt csavarhúzóval már a fülek alá lehet nyúlni :)
- Vegyük le a kisebb (3as) vákuumcsatlakozót a panelról. Indítsuk be a motort, kapcsoljuk be a ventilátort (pl 3asra), próbáljuk ki, hogy ha a 3as csati mindhárom csövét lefogjuk az ujjunkkal, akkor működik-e rendesen a váltás a szélvédő/utastér/lábtér stb között. Ha igen, és megelégszünk a nem tökéletes megoldással, akkor dugózzuk le, vagy szigszalaggal ragasszuk le a vákuumcsati végét, próbáljuk ki még egyszer-kétszer, és ha minden ok, rakjuk össze.
Ilyenkor sajnos nem lesz belső levegő keringetés, mert nem tud átváltani. A ventilátor akkor is beindul és működik ha belsőre állítjuk, de a rendszer kintről fogja szívni a levegőt..
Azoknak, akik többet akarnak szerelni
Aki nem elégszik meg a fél megoldással, vagy nem szűnt meg a ledugózással a probléma, az a darabokra szedheti az egészet a következő módon.
- Vegyük le az összes csatlakozót a panelről, természetesen mindet másképp kell :) Csavarozzuk le a vezérlőpanelt a középkonzol borításáról, 4 csavar tartja, ezt a képen piros nyilak jelölik. A piros körök a vákuumcsatik. A 4 fekete kis kör alapú de négyzetes végű mütyürük a világítás foglalatai, benne csücsülnek az izzók.
- Sétáljunk el egy asztalhoz a panellal.
- A 3 tekerőt le tudjuk húzni a helyükről. Mind hármat ugyanúgy kell, nekem a hőfok állítós tekerentyű nehezen adta meg magát.
- Ha valaki ki akarja szedni a középső kapcsolót: Ez után a fenti képen sárgával jelölt patentokat kipattinthatjuk, ekkor lejön a fekete előlap. Bent látszik két kék fog, ezeket nyomjuk össze.
- A jobb oldali fokozatkapcsoló leszedéséhez nem kell levenni az előlapot, csak a tekerőt. Hátul találunk egy torx csavart, csavarjuk ki, majd ez után a csatlakozót kicsit elforgatva ki tudjuk húzni.
- A csatlakozó tetejét le tudjuk szedni. 4 fül tartja, a lenti képen piros nyilakkal jelöltem. (Ha jól emlékszek vissza, előbb az elsőket, utána az oldalsókat kell kipattintani egy lapos csavarhúzóval, így könnyebben szétjön.. ha rosszul emlékszek, akkor fordítva :) Itt is lehet zsírozni egy kicsit, itt található a rugó egy golyóval, ez adja a kapcsoló ellenállását és "beugrását" a megfelelő fokozatokba.
- A sárga nyilak szintén 4 fület jelölnek ezek kipattintásával (jó kis játék..) lehet szétszedni a kapcsolót. Ekkor már látszódnak az érintkezők, ezeket kicsit meg lehet zsírozni, nekem azóta sokkal könnyebben forog a kapcsoló. Ha vákuumcsatikat nézzük, akkor látszik, hogy egy csúsztatható műanyag elembe végződnek. Elvileg ezt löki arrébb a kapcsoló, ha belső keringetésre állítjuk, ekkor máshova jut a vákuum.
- Ezt egy zöld trutyival szigetelték és kenték (vákuum ne szökjön, de csússzon). Sok esetben ez a zöld trutyi bekerül a csövekbe és dugulást okoz, ez is lehet probléma, ekkor a cső másik végén érdemes megfújni valami tüdőnél kraftosabb dologgal :) Az én esetemben kevés volt a zöld trutyi és elengedte a vákuumot, próbáltam sima grafitos zsírt odatenni, de elengedte a vákuumot, ezért választottam végül a vákuumcsati kiiktatását (szigszallag).
- Ha kiderül pontosan milyen anyag való oda, akkor javítható a dolog, és lényegesen olcsóbb mint több ezer forintért egy új vagy bontott csatlakozót venni, aminél szintén elő jöhet ez a hiba.
Köszönöm, hogy elolvastad a cikket, sikeres javítást kívánok! :)
Pumukli23