Gyertya csere V6

A MondeoWiki wikiből

Előzmények

Gyakori kérdés a V6 tulajdonosoktól. Hogyan kell kicserélni a gyertyákat! Elhatároztam, készítek egy leírást fotókkal, hogyan is kell otthon házilagosan. Az üzemanyagárak emelkedése miatt fontos, hogy minden cseppet a legoptimálisabban használjunk el. A gyújtógyertyák a motor egyik legkritikusabb alkatrészei, mely befolyásolni tudja az üzemanyag fogyasztást. A gyertyák karbantartásával, időszakos cseréjével csökkenthető a fogyasztás és a kibocsátott káros anyagok mennyisége is csökken. A motorokban használt gyertyáknak egy percen belül több ezer szikrát kell biztosítaniuk ráadásul nagy nyomás alatt. Ne lepődjünk, meg hogy néhány 10000 km alatt tönkremennek, elhasználódnak.

A gyertyák, elhasználódását jelezheti az autó hanyatló gyorsulása és a meg növekedett üzemanyag fogyasztás. Végső elhasználódásukra utalhat a nehéz hidegindításnál vagy véletlenszerű motorleállás is. Az autógyártók így a Ford is előírja a gyertyák adott futásteljesítmény elérése utáni cseréjét. A csereperiódust általában átlagos üzemeltetésre adják meg – vegyes használat több autópálya kevesebb városi használat. Gyakori hidegindítás – rövid utakra használt autók – vagy állandó városi üzemeltetés mellett ezek a periódusok nem tarthatók be, szükség lehet gyakoribb cserére. A régebbi gyártású – főleg volt KGST piacon forgalmazott gépkocsiknál ez a periódus általában 10000km volt. A mai korszerű motorokkal szerelt gépkocsik, a továbbfejlesztett gyertyákkal képesek 35000-60000km futásteljesítményre is.

A kézikönyvek is figyelmeztetnek, hogy gyakori városi használatnál az olajcsere periódust célszerű előrehozni. Példaként egy 15000 km re tervezett olajcserét célszerű 10000 km futást követően végrehajtani. A szervizek és a járműtulajdonosok gyakran figyelmen kívül hagyják az előrehozott olajcseréknél az egyéb alkatrészek cseréjének szükségességét. Tapasztalatok szerint minden szerviznél célszerű ellenőrizni a gyertyák állapotát és minden második olajszerviznél kicserélni.

Lehet többek számára az eddig leírtak, úgy hangzanak, hogy fizessek többet a szervizért akkor jobb lesz nekem. A gyertyacsere nem ördögi feladat, kis kézügyességgel otthon is elvégezhető nem kell a szerelésért külön pénzt fizetni a szerviznek.

A leírás további részéből bárki megtanulhatja ennek fogásait. FONTOS Alapszabály, gyertyákat ki és beszerelni csak hideg motornál szabad! Az alkatrészek eltérő hőtágulási tényezője miatt megsérülhetnek a hengerfej menetei vagy túlzottan, beszorulhatnak a hengerfejbe! A forró alkatrészek égési sérülést okozhatnak! A sérült hengerfej javítása költséges! Szerelésnél a gyújtás legyen kikapcsolva a kulcs, legyen kihúzva. Szükség esetén az akkumulátor negatív „-„ kábelét kössük le. Soha ne pakoljunk szerszámokat, alkatrészeket az akkumulátorra – zárlatot, tüzet, égési sérülést okozhat! Tisztázni szeretném, hogy sem a www.MondeoClub.hu sem én, mint a cikk szerzője, nem vállalhatok semmilyen felelősséget a szerelési útmutató esetleges hibájából bekövetkezett kárért. Érdemes lassan, odafigyeléssel dolgozni, mert megsérthetjük kezünket, problémákat okozhatunk az autó villamos, vagy mechanikai rendszerében.


Szerszámszükséglet

  • 7 mm egy dugókulcs
  • 16 mm-es jó minőségű gyertyakulcs lehetőleg gumis rögzítő betéttel vagy mágneses ½ ”-os (Amennyiben a gyertyakulcs nem tudja biztonságosan befogni a gyertyát, jó szolgálatot tehet a porcelán részére illeszkedő gumicső)
  • ½ ” csukló
  • ½ „ -os hatószár
  • ½ „ –os toldás kb 250mm hosszú
  • Nyomatékkulcs (ajánlott)


Előkészületek

A motornak hideg állapotban kell lenni!!! Ellenőrizzük szükség esetén, állítsuk be az új gyertyák hézagait hézagmérő segítségével – 1.3 mm-re. Célszerű beszerezni egy résállító szerszámot, ha ez nincs egy vékony csavarhúzó és egy keményfa darab is, megfelel. Nyissuk fel a motorház fedelet és támasszuk ki biztonságosan az erre szolgáló rudazattal. Győződjünk meg, hogy a motor megfelelően kihűlt állapotban van! Keressük meg a gyertyákat a motortérben.


Második hengersor

(az utastértől távolabbi)

Először célszerű a második hengersor gyertyáit cserélni. Szereljük ki a motorvédő burkolatot 7mm-es csavarok, rögzítik – figyeljünk az egyik csavar alatt a vízcsőrögzítő bilincsre ezt visszaszerelésnél nem szabad elfelejteni. Húzzuk le az IMRC egység (légleválasztó - második torok vezérlő) elektromos csatlakozóját és szereljük kis az egységet, majd hajtsuk félre – figyeljünk a bovdeneket, ne törjük meg.

Húzzuk le a gyertyákról a csatlakozókat és hajtsuk félre. A méretük miatt rossz sorrendben nehéz visszaszerelni biztonságból megjelölhetjük szigetelőszalag darabra írt felirattal. Fújjuk ki sűrített levegővel – kompresszor vagy levegőspray is megfelel - a gyertya üregeket. Amennyiben olaj van az üregben azt begyömöszölt rongydarabok segítségével, szívassuk fel. Szereljük ki a régi gyertyákat – a csukló nem szükséges elegendő az egyenes szár és a hajtóvas – óramutató járásával ellentétes irányba kell kitekerni. Vegyük le a hajtószárat, az új gyertyát szorítsuk be a gyertyakulcsba és helyezzük be az üregbe. Kézzel néhány fordulatig tekerjük óramutató járásával ellentétes irányba közben érezni, kell, hogy pont elhelyezkedik a menet indulópontján. Kezdjük el becsavarni kézzel forgatva a szárat – több fordulatot be kell tudni csavarni kézzel. Amikor már nem tudjuk kézzel tovább tekerni, tegyük fel a hajtóvasat és húzzuk meg határozottan – nem szabad túlhúzni! – a könnyed meghúzás után fordítsunk egy negyed fordulatot (15Nm az ajánlott meghúzási nyomaték!) Ismételjük meg a műveletet a másik 2 hengernél. Kenjük be vékonyan a gyertyapipákat szilikon zsírral és dugaszoljuk vissza. Rendezgessük el a kábeleket. Szereljük vissza az IMRC modult és szereljük vissza a motorburkolatot. Ne feledkezzünk meg a vízcső bilincsről.

Első hengersor

(utastér felüli)

Kicsit szűkebb a hely és a láthatóság, de pár alkatrész kiszerelésével megoldható – a jó szerszám nagyon fontos!!!

Jelöljük meg a trafóra menő kábeleket – ráragasztott szigetelőszalag darabokra írt számozással – a kivezetések számozása a trafón jelölve van. Húzzuk le a trafó elektromos csatlakozását és szereljük ki a trafót – 4 csavar rögzíti Torx25-ös. Hajtsuk félre a trafót – a kábeleket, ha enged nem kötelező kihúzni. A másik banknál már megismert módszerrel húzzuk le a kábeleket a gyertyákról is, tisztítsuk ki a fészket. TIPP! Ügyeljünk a sárvédő fényezésére, ruházatunk fém gombja, csatja vagy zipzárja megsértheti a lakkozást. A sárvédőt takarjuk le mágneses védőborítással vagy pokróccal! Rakjuk össze a gyertyakulcsot és szereljük ki a gyertyákat - szükség lehet csukló közbeiktatására a 250mm-es szár elegendő. A szokásos módon körültekintően óvatosan tekerjük be az előkészített új gyertyákat és húzzuk meg 15Nm nyomatékkal – (érzésre meghúzva plusz negyed fordulat). Kenjük be vékonyan a gyertyapipákat szilikon zsírral és dugaszoljuk vissza. Rendezgessük el a kábeleket. Szereljük vissza a trafót, csatlakoztassuk az elektromos csatlakozóját. Dugaszoljuk be a gyertyakábeleket megfelelő sorrendben.

Pakoljuk el a szerszámokat. A szennyezett rongyokat, papírokat gyűjtsük össze egy zacskóba, kössük el a száját és tegyük be a csomagtartóba, hogy legközelebb egy benzinkúton kidobhassuk.

Ellenőrzés

Alacsony forgalmú időszakban, próbaúton ellenőrizzük a gyertyák helyes működését.

A szereléshez sok sikert kíván: fusi misi