Kezifék bowdenek cseréje MK3ban

A MondeoWiki wikiből

Kézifék bowdenek cseréje MK3-ban

A kézifékünk rakoncátlankodhat az idő múlásával, ahogy az köszörüli rajta a vasfogát. Nekem ez az auto 5. évében jelentkezett. Ez esetben nem az oly sokszor emlegetett féknyereg rohadt be, hanem a bal oldali bowden. Az alkatrész úgy néz ki, hogy van egy viszonylag merev, fém gégecső és abban fut maga a bowden. Gondolom a pára és egyéb nedvek bejutottak ebbe a kis rendszerbe és szépen összeragadtak. Mit csináljunk ilyenkor?


Elő a szerszámokkal:


T30-as torx kulcs
10-es csillag kulcs
Lapos csavarhúzó
Vízpumpafogó
Kombinált fogó
16-os racsnis és sima villás kulcs
Kerékanya kulcs
Emelő
4-5db bak


Hogy kezdjünk neki?


Az autót megemeljük a két hátsó emeleési pontján és alábakoljuk. Én a kerekeket is leszedtem mivel nem volt aknám, s így jobban hozzáfértem a dolgokhoz. Következő lépésként a hátsó kerék előtti kis müanyag lemezkéket távolítottam el, melyeket 1-1 darab 10es anya, T30as torx és egy patent tart a helyén. Ezután a középdob utáni szonda vezetékének rögzítőkapcsait (2db) kell leszednünk a hővédő lemezről nehogy eltépjük később. A kipufogó rendszert lejjebb kell ereszteni a jobb hozzáférés miatt. A rendszer alá én 3 bakot tettem a fix tartás miatt: 1-1 darab a két hátsó dobra, illetve a középdob utáni felfogatási pont környékére. A rögzítési pontok közül én hármat akasztottam ki (2 hátsó, 1 középen).

Ezután a középdob feletti hővédő alu lemezkét távolítottam el. Így most már hozzáférünk a kézifék bowdenhez. Először a keréknél lévő végét akasszuk ki a két fogónk segítségével.

Majd a képen látható “L” alakú biztosítót húzzuk ki a helyéről. Tovább haladva a lengőkarról kell leoldanunk a tartó konzolt, melyet alul megnyomva könnyedén leszehetjük a helyéről. Ezt követően a kasztnin lévő konzolból pattintjuk ki a kézifék-kötelet. (Ezt egy kis kalapáccsal kocogtatva tehetjük meg) Ezután a fehér patentekből kell kiszednünk a bowdenünk. Következő lépésként az “Y” nál kell tevékenykednünk: a kézifék állító anyát a 16-os kulccsal vagy racsnival tekerjük majdnem a menetes rúd végéig, így könnyedén ki tudjuk bújtatni a bowdenünk első végét az “U” profilból. A kiszedés utolsó mozzanata, hogy a kasztnin lévő lyukból kipattintjuk a bowdenen lévő fehér rögzítést. Ennek a karmait egy fogó segítségével összenyomjuk, majd kitoljuk a bowdent hátrafelé. Mindezt a másik bowdennel is megcsináljuk és kint is vannak a köteleink. Megjegyzés: A kézifék-köteleket párban célszerű cserélni, mivel ezek nyúlnak, elhasználódnak az idő folyamán, s vegyesen használva őket eltérő lehet a (kézi)fékerő a két keréken. Az új alkatrészek beszerelése A beszerelés fordított sorrendben történik. Először a bowdent befűzzük az alkatrészek közé ahogy a régi futott. A fehér patentet rögzítjük az “Y”-nál, s a bowdent beakasztjuk az “U” profilba. A bowdenen lévő védőgumicsövet a kasztni sarokhoz igazítjuk nehogy kidörzsölődjön az évek során a kötél. A kasztnin lévő fehér patentba majd a konzolba pattintjuk az új alkatrészünk. A hosszlengőkaron lévő rögzítés előtt a második gumicsövet is a helyére igazítjuk és ráhelyezzük a tartó konzolt a bowdenre majd a hosszlengőkarra. Ezek után az “L” alakú biztosítót helyezzük fel, s utolsó lépésként a bowdenünk végét akasztjuk be a helyére. E lépések után be kell állítanunk a kézifékünk a korábban említett 16-os anyával. A beíllítás akkor lesz jó, ha a kézifék-kar lassú húzásakor maximum 5-6-ot kattan a racsnink. A hővédő lemez visszaszerelése után a kipufogó rendszerünk akasztjuk vissza a gumiblokkokkal, s eltávolítjuk a bakokat. A kerekek előtti két műanyag lemezkét rögzítjük a patenttal, az anyával és a torx csavarral. Ha korábban levettük a kerekeket, akkor azok visszaszerelése és a bakok eltávolítása után leeresztjük az autót és mehetünk egy próbakörre.


Jó szerelgetést!
sNatch

képek hamarosan...