Mk3 klíma kompresszor csere

A MondeoWiki wikiből
                                     MK3 klímakompresszor csere


Néha sajnálatos események következtében szükség lehet a klímakompresszor cseréjére vagy kiemelésére. Például a klímakuplung „légrés” beállításához. Nálam a klíma kuplungja kapott egy erőteljes ütést, és az örök vadászmezőkre távozott. Elöljáróban annyit, hogy a hivatalos leírás szerint le kell engedni a hűtő rendszert és a hűtőket ki kell szerelni a klímakompresszor kiemelése előtt. Én feltétlenül el akartam ezt kerülni. Az én koncepcióm az volt, hogy a kompresszort alulról távolítom el. Már most elmondhatom, hogy ez lehetetlen! Aki ennek fényében azt gondolja, hogy a szerelés menete nem követte az optimális sorrendet, az nem téved.


1. Először el kell távolítani a hűtőmaszkot, és a jobb oldali lámpát:

D1.jpg


Idáig ez nyilván senkinek nem okoz problémát.


2. A szereléshez el kell távolítani az EGR-re menő turbó csövet. Ez több féle módszerrel oldható meg. Mivel nekem az EGR-re menő kipufogógáz cső már el volt távolítva, mert mindkét oldal le volt már dugózva így én az EGR-rel együtt szedtem le a turbó csövet. Ez a módszer tisztább megoldásnak tűnt.

D2.jpg

A nyitott csővégeket célszerű valamivel (papírtörlő galacsin, rongy) bedugaszolni az esetleges dugókulcs végek kipiszkálásának elkerülésére.


3. A hűtőközeg cső és a szervó cső távoltartására, egy darab deszkát alkalmaztam, így kényelmesen hozzá lehetett férni a klíma felső csavarjához (piros karikában).


D3.jpg

A csavart ne vegyük ki teljesen még ebben a lépésben, csak lazítsuk ki és hagyjuk bentannyira, hogy éppen csak tartson.


4. Ha ez megvan, akkor lazítsuk meg a hűtőventilátor két csavarját a hűtő két oldalán. Erről sajna nincs képem, de ezt mindenki meg fogja találni. 2db 10-es anya tartja. Nem kell teljesen kivenni, mert felülre kicsúsztatható.


5. Szíj lazító kézi készülék segítségével szedjük le a szíjat a klímakompresszor tárcsájáról.

Alf Fesz1.jpg

Ezzel.

D5.jpg

Így.


6. A klímakuplungról húzzuk le az elektromos csatlakozót. Ezt a kivett lámpa helyén keresztül egy vékony csavarhúzóval könnyen megtehetjük. A csavarhúzót a képen látható módon tudjuk beakasztani.


D6.jpg

D7.jpg

A piros karikával jelölt helyről kell lehúzni.


7. Most jön a klímacső lebontása. Ezt nem árt óvatosan csinálni, mert engem például nagyon meglepett, hogy maradt gáz a rendszerben, így igencsak megszeppenve rohantam az életemért, amikor kilazítottam a képen már kiszedett csavart (piros karika).


D8.jpg

A gáz mellesleg környezetre ártalmas, mivel üvegházhatású gáz és fulladást okozhat. Na, ebből engedtem el én 820g-t ami nagyjából 5 percre fehér füstfelhőbe borította az autómat és a területet. Így csak azon imádkoztam, hogy valaki ki ne hívja a tűzoltókat. Közben a kompresszorból valamennyi olaj is kipermeteződött. Szóval csak óvatosan.


8. Most emeljük fel az autó jobb oldalát.


D9.jpg

Fő a biztonság.


9. A kocsi alá feküdve a baloldalon találjuk a hűtőventilátor elektromos csatlakozóját. Ezt húzzuk szét és a kocsi alól kimászva emeljük ki a hűtő ventillátort. Ehhez először kicsit a kocsi jobb oldala felé kell mozdítani, hogy a tartó fület ki tudjuk húzni a hűtőre menő bal oldali vastag cső alól. Nincs képem erről, de adja magát.


10. Ezután alulról, az autó jobb oldalán lazítsuk ki a kompresszor két alsó 13-as csavarját. (piros, és narancsszínű karika) Ne feledjük, hogy a felső csavart úgy hagytuk benne, hogy egy kicsit tartsa a kompresszort. A kompresszor csavarjai egyébként nem tartják a súlyt, csak odaszorítják a blokk oldalához, mivel a kompresszoron a csavar helyét úgy képezték ki, hogy becsússzanak a blokk oldalába kb. 5mm-es darabon.


D10.jpg


Zöld karikával jelöltem a képen azt a számomra ismeretlen rendeltetésű valamit, ami miatt a kompresszort képtelenség alulról kivenni.


11. Ha már a kocsi alatt vagyunk úgyis, akkor egyúttal csavarozzuk le a klímacsövet a lökhárító jobb vége mögé rejtett klímatartályról. E nélkül vért fogunk izzadni a következőkben. Ezt most már amúgy is büntetlenül megtehetjük, mert gáz már úgysincsen benne. A leszedett cső végét zárjuk el egy papírgalacsinnal, mert nem tesz jót majd a klímának, ha belemegy a kosz.


12. A kocsi alól kimászva csavarozzuk le a hűtő kiegyenlítő tartályt, és a szervótartályt. Ez 2-2 csavar. Adja magát a folyamat. A leszedett tartályokat hajtsuk a blokk tetejére a csövekkel együtt.


13. Ha ez megvan, akkor egyik kézzel benyúlva a kompresszor oldalánál meg tudjuk tartani a súlyát (kb 4 kg) és a másikkal a lazán hagyott felső csavart már kezünkben is lesz a kompresszor.


14. A kompresszor a kiszedett lámpa helyén tud kijönni, de csak egyetlen pozícióban, úgy hogy a csöveinek a nyílása felfelé néz.

D11.jpg

15. Így utólag leírva már nem tűnik olyan tragikusnak a dolog, de ha belegondolunk, hogy ki kellett venni a hűtő ventillátort, le kellett szedni a szíjat, stb. akkor látható, hogy ez egy elég időigényes munka. A félresiklott vagy felesleges lépéseket nem írtam le. Sajnos nekem jó pár ilyen is volt. Félidőben jöttem rá ugyanis, hogy alul nem fér majd ki a kompresszor. Így nekem 6 óra 45 perc volt a szerelés. Ha most kellene csinálnom, 3 óra alatt meglenne.


16. Az összeszerelés fordított sorrendben történik. Ha a kompresszort még használni akarjuk, akkor a klímacsőnyílásokat dugaszoljuk el, mert a motortérből könnyen mehet bele por meg kosz a kiemeléskor.

Nálam a hibás klíma így nézett ki: (A kuplungját kézzel meg sem bírtam mozdítani.)


D12.jpg

A szereléshez elengedhetetlenek a következő szerszámok:

· emelő

· bak

· 8-as dugó kulcs

· 10-es dugókulcs

· 13-as dugókulcs

· szíjlazító szerszám

· dugókulcs hosszabbító

· dugókulcs csukló

· csavarhúzó a turbócső alsó bilincséhez


· 13-as csillag kulcs


D13.jpg

Jó szerelgetést mindenkinek, DomeSL


szerk.: alf